Türkiye’ye para akacak! 3 günde 75 milyon Euro…

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

UEFA Şampiyonlar Ligi Finali bu yıl 10 Haziran Cumartesi akşamı Inter Milan ve Manchester City arasında İstanbul’da oynanacak. UEFA Şampiyonlar Ligi ana sponsoru Mastercard ve ödeme ekosisteminin oyuncularından Garanti BBVA Ödeme Sistemleri ortak düzenledikleri bir toplantıyla İstanbul’da gerçekleşecek final maçının ekonomik açıdan kente katkısına ait bir tahlil paylaştı. Tahlil, Mastercard’ın daha evvelki finallerdeki kart harcamalarının bilgileri kullanılarak yapıldı. Çalışmaya nazaran 10 Haziran’da oynanacak maçın Türkiye’ye cuma-pazar günlerini kapsayan üç günlük periyottaki yaklaşık getirisi 75 milyon Euro’ya ulaşacak.

Mastercard ve Garanti BBVA Ödeme Sistemleri konut sahipliğinde gerçekleşen aktifliğe Mastercard Türkiye ve Azerbaycan Genel Müdürü Avşar Gürdal, Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı ve Garanti BBVA Ödeme Sistemleri Genel Müdürü Murat Davet Süzer ve Mastercard küresel marka elçisi Portekizli eski ulusal futbolcu Luís Figo katıldı.

“YAKLAŞIK 60 BİN TURİST İSTANBUL’U ZİYARET EDECEK”

Etkinlikte konuşan Mastercard Türkiye ve Azerbaycan Genel Müdürü Avşar Gürdal, “ Ülkemizde bu finali ağırlamaktan ötürü çok keyifli ve gururluyuz. Kentimize bunun çok hoş tesirleri oluyor. Bu vesileyle çok önemli bir turist akışının ülkemizde olmasını bekliyoruz. Bizim hesabımıza nazaran yaklaşık 60 bin turistin İstanbul’u ziyaret etmesini bekliyoruz. Bunun da 75 milyon Euroluk gelir sağlamasını bekliyoruz. Bizim hesaplarımıza nazaran daha evvelki finallerde, Paris ve Kiev’de finalin olduğu hafta harcamalar, bir hafta öncekisine nazaran yüzde 50 artmış. Hasebiyle İstanbul’da da misal bir şey olmasını bekliyoruz” açıklamasını yaptı.

“3 GÜNDE KİŞİ BAŞI 900 DOLAR HARCAMA YAPMALARINI BEKLİYORUZ”

Finalin uzun vadeli tesirlerinin olacağına da değinen Genel Müdür Avşar Gürdal kelamlarına şunları ekledi:

“Bu şekil tertiplerin kentimizin ve ülkemizin tanıtımına büyük katkısı var. Kentimize bir defa gelen turist, tekrar gelmek istiyor. Ülkesine döndüğü vakit akrabalarına, arkadaşlarına, tanıdıklarına ülkemizi anlatıyor ve onları da aslında ülkemize çekmiş oluyor. Hasebiyle uzun vadeli tesiri, ülkemizdeki turizmin artması tarafında diyebilirim. Finalde ülkemize geldiğinde bir turist, takriben 300 dolar harcıyor. Burada da 3 gün kalmasını bekliyoruz. 3 günde de 900 dolar harcama yapmasını bekliyoruz. Şöyle bir istatistik daha var; gelen bir turistin yaklaşık yarısı, öbür kentlere de gidiyor ve bir yüzde 30 da orada ekstradan harcama yaptığını görüyoruz. Münasebetiyle bin Euronun üstünde harcama yapacağını iddia ediyoruz. Finallerde en çok konaklama ve restoran harcamalarında artış görüyoruz. Bu iki kesim olağan harcamalarının da en zirvesinde yer alan takribi 20’şer hisseye sahip olan dallar. Bu iki dal tekrar bu hissesi alacaklardır ve en çok harcama buradan gerçekleşecektir. Ama ülkemizde, finalin öbür yapıldığı ülkelere ek olarak birkaç kesimin de ortalaması öteki ülkelerin üstünde. Giysi, kuyum ve sıhhat bunlardan biridir. Turistlerin bu dallarda de harcamalarını artıracağını öngörüyoruz.”

“FİNAL SONRASI İTALYANLAR İSTANBUL’DA İNGİLİZLER GÜNEYDE OLACAK”

Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı ve Garanti BBVA Ödeme Sistemleri Genel Müdürü Murat Davet Süzer ise “Bir Türk futbol izleyicisi olarak finalin Türkiye’de gerçekleşecek olması benim için çok keyifli. Türkiye dünyada turist akışı açısından birinci 10 ülkeden biri. Münasebetiyle bu türlü bir tertibin Türkiye’de ve İstanbul’da yapılıyor olması çok doğal. Bizler için gurur ve çok keyif verici. O yüzden ben de heyecanla maçı bekliyorum. Dünyanın her yerinde izlenecek olan bir maç bu. Hasebiyle o maç sırasında çeşitli irtibatlar olacaktır. Ben Türkiye’nin o bağlantıları çok yararlı bir halde kullanacağını düşünüyorum. Onun ötesinde de Türkiye’ye haliyle maç sebebiyle gelecek olan İngiliz, İtalyan taraftarlar olacak. O taraftarlar da geldiklerinde alışveriş yapacaklar. Bunun için de konaklama, yeme içme, giysi vs. olacak. Onun dışında lakin İtalyan ve İngiliz turistler, Türkiye’ye geldiklerinde ne olur diye baktığımızda İtalyanlar genelde İstanbul’da kalırlar. Münasebetiyle harcamaların yüzde 70’ini İstanbul’da yaparlar. İngilizler ise çabucak Güneye kaçarlar. Hasebiyle onların harcamalarının yarıya yakınının Güneyde olmasını bekliyoruz” dedi.

“MAÇ GÜNLERİNDE TARAFTARLAR OLAĞAN BİR GÜNÜN 3,5 KATI KADAR KREDİ KARTLARIYLA ALIŞVERİŞ, HARCAMA YAPAR”

Süzer kelamlarını şu formda sürdürdü:

“Birazcık Türk taraftarlardan da bahsedelim. Haliyle maçı izleyeceğiz. Garanti BBVA olarak bizim en çok bilinen kartımız Bonus. Öbür kartlara da bakarsanız Türkiye’de her 4 müşterinin 1’inin cebinde kartlarımız var. Oradan belirli datalar elde edebiliyoruz. Tıpkı vakitte taraftar kartlarımız da var. Taraftarlar aracılığıyla da onu elde ediyoruz. Datalara baktığımız vakit da şunu görüyoruz; maç günlerinde taraftarlar olağan bir günün 3,5 katı kadar kredi kartlarıyla alışveriş, harcama yaparlar. Münasebetiyle o gün harcama artışı bekleriz. Bu bilhassa restoranlarda olur. Derbi maçlarının olduğu vakit da o bölgenin etrafındaki esnaf da yüzde 30’luk bir gelir artışı görürüz. Restoran harcamalarında Türkiye genelinde yüzde 20’nin üzerinde bir artış görürüz.”

FİGO: TÜRK TARAFTARLARLA TIPKI HİSLERİ HİSSETMEK HARİKA

Etkinlik kapsamında Mastercard marka elçisi Portekizli eski ulusal futbolcu Luís Figo da basın mensuplarıyla bir ortaya geldi. UEFA Champions League’nin yanı sıra mesleğinin ‘paha biçilemez’ anlarına ve İstanbul’a ait soruları da yanıtlayan Figo, “Dünyanın her yerinde futbol tutkusu, insanları bir ortaya getiriyor. Futbolu merkezine alan bu kadar büyük ve keyifli etkinliklerde Mastercard ile bir ortaya geldiğim için çok memnunum. İstanbul finali yaklaştıkça tıpkı Türkiye’deki futbolseverler üzere benim de heyecanım artıyor. Türk taraftarlarla birebir hisleri hissetmek şahane. Bu birlikteliğin benim ve buradaki herkes için unutulmaz bir tecrübe olmasını diliyorum” dedi.

KARTLI HARCAMALARDA YÜZDE 48 ARTIŞ

Büyük final maçlarının mahallî iktisada katkısı ve Türk futbol taraftarlarının harcama motivasyonuna dair tahliline nazaran:

Turistlerin mesken sahibi kentlerdeki kartlı harcama fiyatında bir evvelki hafta sonuna kıyasla yüzde 54, bir sonraki hafta sonuna kıyasla yüzde 41 artış gözlendiğine yer verildi. Ortalama olarak finaller konut sahibi kentlerde turistlerin kartlı harcamalarını ortalama yüzde 48 artırıyor.

FİNAL ÇABASI İTALYAN VE İNGİLİZ GRUPLARI ORTASINDA GERÇEKLEŞECEK

İngiliz ve İtalyan turistlerin Türkiye’deki harcama davranışları tahlil edildiğinde; İtalyan taraftarların harcamalarının yılın geneline yayıldığını görürken İngilizler daha çok Ağustos-Eylül aralığında mevsimsel harcama yaptıklarını gözlemlenmiştir. İtalyan turistlerin yaptığı harcamaların yüzde 68’i İstanbul’dan geçerken İngiliz turistlerin yaptığı harcamaların yüzde 41’i İstanbul’dan geçiyor. İngilizlerin kart başına ortalama harcamaları İtalyanlara nazaran yaklaşık yüzde 35 daha fazla gerçekleşiyor. Turistlerin en fazla harcama yaptığı dalların başında konaklama, yemek, giysi ve sıhhat dalları geliyor.

EN ÇOK HARCAMA GİYSİ DALINDA BEKLENİYOR

Finalin oynandığı hafta sonunda mesken sahibi kentte sporla ilgili dallardaki (spor gereçleri mağazaları vb.) harcamalarda değerli artışlar gözlemlenirken, konaklama ve yeme-içme harcamaları da bu noktada öne çıkıyor. Konaklama, restoranlar ve hava ulaşımı oransal olarak en çok harcama artışı görülmesi beklenen kalemlerken, turistlerin İstanbul’daki harcama davranışları ve evvelki finallerde görülen sektörel artışlar incelendiğinde ise en çok harcama artışının konaklama, giysi ve restoranlarda görülmesi bekleniyor.

TÜRK TARAFTARLAR DERBİ GÜNLERİNDE GRUP MAĞAZALARINDAN 3,5 KAT DAHA FAZLA ALIŞVERİŞ YAPIYOR

Garanti BBVA Taraftar Kart sahibi müşterilerinin harcama datalarına nazaran; taraftar kart sahipleri derbi günlerinde kadrolarının mağazalarından olağan vakitlere nazaran 3,5 kat daha fazla alışveriş yapıyor. Taraftar kart sahipleri derbi periyotlarında maç olduğu bölgelerdeki restoran cirolarını yüzde 30 arttırırken toplam restoran cirolarını ise yüzde 23 artırıyor.

TÜRKİYE’DE 4 BÜYÜKLERİN GELİRLERİ DİKKATE ALINDIĞINDA FUTBOL İKTİSADININ BÜYÜKLÜĞÜ 3,5 MİLYAR LİRAYA ULAŞTI

Türk toplumunun yüzde 40’lık kesiti için futbol, sporda en kıymetli ilgi alanı olarak öne çıkıyor. Her 3 gençten biri kendini fanatik olarak tanımlıyor. Pandemi sonrası futbol iktisadı 2021’den 2022’ye yüzde 66 büyüyerek 3,5 milyar düzeyine ulaşmış olup, bu meblağın yüzde 41’lik kısmı, yani neredeyse yarısı, sponsorluk ve isim hakkı gelirlerinden elde ediliyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Türkiye’ye para akacak! 3 günde 75 milyon Euro…

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Son Dakika, Güncel Haberler, Flaş Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin