Seçimi 7li koalisyon kazansaydı neler olacaktı? İddia değil hepsi gerçek!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
  • Haber7 – ÖZEL

Türkiye Yüzyılına yürüyüş seçimlerinin akabinde geçen 10 günde kabinenin belirlenmesi, kritik bürokrasi vazifelerine atamaların birer birer yapılması, iktisatta piyasalara inanç gelmesi, hiçbir iç hareketlilik olmaksızın ülkenin suhuletini sürdürmesiyle sandıktan “istikrar” çıkmasının doğruluğu teyit edildi. AK Parti iktidarının güçlenerek çıktığı seçimlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye’yi global güç düzeyine taşıma yürüyüşü aralıksız olarak devam etti.

Peki seçim sonuçları tam aykırısı istikamette olsaydı neler olacaktı? AK Parti iktidarının sona ermesi ve Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye liderliğinde bulunmaması durumunda ülkede neler yaşanacaktı? 6’lı koalisyon masasının hükümranlığına giren ülkede hangi hadiseler cereyan edecekti?

Bütün bu soruların yanıtını, yakın geçmişte Türkiye’nin deneyim ettiği “2015 Haziran” seçimlerinin çabucak akabinde yaşanan kaotik olaylar en yakın olasılık olarak veriyor. AK Parti’nin tek başına iktidar kurma sayısına ulaşamayıp ülkenin tekrar koalisyon belirsizliğine saplandığı 5 aylık süreç, 2023 seçimleri sonrasındaki 5 yılda neler olabileceğinin bariz örneklerini sıralıyor.

NELER YAPTILAR, NELER YAPACAKLARDI

HDP/PKK’nın zafer naraları attığı, Öcalan ile Atatürk’lü bayraklarla ortak kutlamalar yapıldığı, hudut ötesinde YPG/PKK’nın işgallerini büyüttüğü, karakollarda Mehmetçik’e kanlı pusuların kurulduğu, “Öcalan özgür kalsın” dayatmalarının arttığı, Doğu ve Güneydoğu’da PKK uzantılarına dayanak vermeyen Kürtlere kanlı infazların başladığı, Batı medyasının kelamda “Büyük Kürdistan” haritaları yayınladığı, ekonominin kısa müddette derin şoklar yaşadığı, faizlerin yükseldiği, yerli araba projesinin yaylım ateşine tutulduğu, devasa projelerin tuhaf mahkeme kararlarıyla sekteye uğratıldığı, FETÖ’nün ininden çıktığı, dinleme-montaj gündeminin tekrar ülke siyasetini ele geçirdiği o karanlık olaylar silsilesi, şimdi dün yaşanmış üzere hafızalardaki tazeliğini koruyor.

HABER7 olarak, 7 Haziran 2015 tarihinde gerçekleştirilen genel seçimlerin çabucak akabinde yaşananları sizler için derledik…

Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimlerini 7’li koalisyon kazansaydı ülkede neler olacaktı? İşte bu senaryoya en yakın olaylar silsilesi:

TSK MENSUPLARI TEHDİT EDİLECEKTİ

TBMM’ye HDP Muş Milletvekili olarak giren Burcu Çelik Özkan, Türk Silahlı Kuvvetleri çalışanını “keleşli” sözlerle tehdit etti. Seçimlerin 2 gün sonrasında konuşan HDP’li Özkan, güvenlik korucularını maksat alarak, “Bu memleketten defolup gideceksiniz. Bize uzattığınız o keleşi size çevirmesini biz çok güzel biliyoruz.” dedi.

ÖCALAN’LA ATATÜRK’Ü YAN YANA GETİRECEKLERDİ

CHP ve HDP’liler İstanbul’da birlikte seçim kutlaması düzenledi. Öcalan ve Atatürk görsellerinin yer aldığı flamalar yan yana sallandı. İstanbul Bakırköy’deki aktiflikte devrin HDP Eş Genel Lideri Selahattin Demirtaş da konuşma yaptı.

‘BİRLİKTE ÂLÂ SALLADIK’ DİYECEKLERDİ

Seçim sürecinde ittifakını bilinmeyen tutan CHP ve HDP’liler, AK Parti’nin iktidar olamaması sonrası ‘birlikte âlâ salladık’ diyerek kucaklaşacaklardı. Devrin CHP İstanbul Milletvekili Şafak Pavey, 9 Haziran’da HDP önderi Selahattin Demirtaş ile el sıkışarak “Birlikte güzel salladık diye düşünüyorum.” demiş, Demirtaş da karşılık olarak, “Hep birlikte daha güzelini başaracağız” tabirini kullandı.

BATI DÖRT KÖŞE OLACAK, ‘SELAHADDİN EYYUBİ DURDURULDU’ DİYE SEVİNECEKTİ

Türkiye’de oluşan koalisyon meçhullüğü ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın devrilmesiyle Batı medyası zafer manşetleri atacak, “Selahattin Eyyubi durduruldu” diyecekti. 7 Haziran seçimlerinin bir gün sonrasında İtalyan La Repubblica gazetesi birinci sayfasından yayınladığı seçim haberinde, “Yeni bin yılın Selahaddin Eyyübi’si son metroda durduruldu” denildi. Tıpkı gazetede bir başka tahlil “Sultan’a şamar. Türkiye’de heyelan ve dönüm noktası” başlığıyla kullanıldı.

İSRAİL’DEN SEVİNÇ ÇIĞLIKLARI YÜKSELECEKTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “one munite” resti çektiği İsrail’de, AK Parti’nin iktidar olamaması münasebetiyle memnuniyet bildirisi paylaşılacaktı. İsrail’in eski Cumhurbaşkanı Şimon Peres, seçim sonucunun İsrail için olumlu olduğunu söyleyerek, “Türkiye’de olanlardan mutluyum, Erdoğan Türkiye’yi İran yapmak istiyordu lakin Ortadoğu’da iki İran’a yer yok” dedi.

İsrail medyası ise sevincini HDP üzerinden yansıtacak, Mavi Marmara göndermesi yapacaktı. 11 Haziran’da İsrail medyasında yayınlanan karikatürde Mavi Marmara 2 gemisinin karaya oturduğu ve bu kayanın “Kürdistan Partisi” olduğu savunuldu.

KARAKOLLARA ALÇAK PUSULAR BAŞLAYACAKTI

PKK seçimlerin çabucak sonrasında Mehmetçiğe pusu kurmanın yollarını arayacak ve oluşan meçhullükten faydalanıp atağa geçecekti. PKK’lı teröristler, seçimlerden çabucak 1 gün sonra Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde yer alan Dağlıca Üs Bölgesine havan ve uçaksavar makineli tüfekle atak düzenledi.

SİVİL ÇOCUKLARA MERMİ YAĞDIRILACAKTI

Terör örgütü PKK ve uzantılarına dayanak vermeyen Kürtler de amaç alınacaktı. PKK’nın Hakkari Yüksekova’da Dağlıca Üs Bölgesine yaptığı akında, Dağlıca köyünde 15 yaşındaki bir kız çocuğu kolundan, bacağından ve kulağından yaralandı. Yaralı çocuğa birinci müdahale tabur revirinde yapıldı.

KÖPRÜNÜN ÜRETİMİNİ DURDURACAK, ALAYCI MANŞETLER ATACAKLARDI

Dev projeler uyduruk kararlarla engellenecekti.  Seçimin ikinci gününde İstanbul’daki 3’üncü köprünün inşaatı süren ilişki yolları mahkeme kararıyla durduruldu. Seçimlerin 3’üncü gününde, İstanbul’daki 3. Köprü’nün irtibat yollarının Beykoz ve Sarıyer Rumeli Feneri’ndeki Boğaziçi geri görünüm ve etkilenme bölgesinde yer alan geçişlerine ait imar planı 8. Yönetim Mahkemesi tarafından iptal edildi.

Cumhuriyet gazetesi gelişmeyi, “3’üncü köprü artık 2 beton kuleden ibaret” manşetiyle sayfalarına taşıdı.

Şehir Plancıları İdare Şurası Üyesi Ayşe Yıkıcı, köprü projesini sonlandırabilecek derecede tehlikeli karara ait, “Köprü ayaklarıyla kalabilir, biz bunu Kuzey Ormanları büstü olarak da adlandırabiliriz” diye konuştu.

KAOSA KAPI ARALAYAN KARARLAR PEŞ PEŞE GELECEKTİ

Sokaklardaki kaotik aksiyonlarda yer alanlar değil, onlara müdahale edenler cezalandırılacaktı.  Seçimlerden 4 gün sonra verilen mahkeme kararında, Seyahat Parkı hareketleri sırasında, eylemcilere gazlı müdahalede bulunan polis memuru Fatih Z.’ye 20 ay mahpus cezası verildi. İstanbul 73. Asliye Ceza Mahkemesi, kontrollü hürlük kaidesiyle cezasını ertelediği polis memuruna “600 fidan dikme ve 6 ay boyunca bakımlarını yapma yükümlülüğü” getirerek resmen Gezi Parkı hareketi yanlısı halde bulundu.

ELİ KANLILAR, KATİL ÖCALAN İÇİN BASKI YAPACAKLARDI

PKK’dan sıcağı sıcağına “Apo özgür bırakılsın” açıklamaları gelecekti. Seçim sonrasındaki 4’üncü günde konuşan terör örgütü PKK elebaşı Cemil Bayık, Abdullah Öcalan’ın hür bırakılmasını istedi. Terörist Bayık, “Kürt Halk Lideri özgürleşmeden ne müzakere olabilir, ne de tahlil sürecinden kelam edilebilir. Başkan Apo özgürleşmediği surece Kürt halkına ve Özgürlük Hareketi’ne yönelik hücumların sonlandırıldığından kelam edilemez. Bundan sonraki gelişmelerin nasıl bir seyir izleyeceği Başkan Apo’nun özgürleşip özgürleşmeyeceğine bağlıdır” dedi.

HDP ‘SİLAH BIRAK’ DEMEYECEK, ÖCALAN’A HÜRLÜK İSTEYECEKTİ

2023 seçimleri öncesi Mansur Yavaş’ın “HDP Meclis’te olup sıkıntısını anlatmak istiyordur, yasaldır. HDP bu halde Meclis’e gelip Meclis’in güçlü olmasını isteyip PKK’ya ‘Silah bırakın, ne konuşulacaksa Meclis’te konuşulsun’ diyecektir belki” sözleriyle savunduğu HDP, 2015 Haziran seçimlerinin çabucak sonrasında Öcalan’a özgürlük istedi, PKK’ya silah bırakma bildirisi vermedi.

Dönemin HDP başkanı Demirtaş, 25 Haziran’da Öcalan’a özgürlük isteyerek, “Ortadoğu’da kimsenin hayal bile edemeyeceği mert fikirleri, o adadan dışarı çıkartıp, pratiğe dönüştürdü. Rojava’da ihtilale dönüştürdü. Artık bu türlü bir insanın bir tecrit altında, bir adada kalması bizim açımızdan kabul edilemez. Bir an evvel özgürlüğüne kavuşmasını istemek bizim açımızdan bir onur borcudur.” diye konuştu.

HDP Parti Meclisi’nin 15 unsurluk bildirgesinde ise, “Bütün kritik vakitlerde ‘barışta ısrar’ eden, ‘çözüm süreci’ne yol gösteren Sayın Öcalan’a uygulanan tecride bir an evvel son verilmesini ve görüşmelerin başlatılmasını istiyoruz.” kelamları kullanıldı.

TERÖR UZANTILARI ZIVANADAN ÇIKACAKTI    

Dönemin HDP Eş Genel Lideri Figen Yüksekdağ, 19 Temmuz’da “Biz Sırtımızı YPJ’ye, YPG’ye ve PYD’ye yaslıyoruz, bunu söylemekten ve savunmakta hiçbir sakınca görmüyoruz” dedi.

HDP Küme Başkanvekili Pervin Buldan 1 Haziran’da “PKK bir terör örgütü değildir. Bahçeli’nin bunu artık bilmesi gerekiyor” tabirini kullandı.

HDP’li Abdullah Zeydan, 26 Temmuz’da “PKK, Türkiye’yi ve Ortadoğu’yu güller bahçesine çevirmek için ortaya çıkmış barış ve halk hareketidir. PKK’nın o denli bir gücü var ki sizi tükürüğüyle boğar” formunda iğrenç kelamlar sarf etti.

HDP Parti Meclisi üyesi Bercan Aktaş, Şemdinli’de şehit olan Komiser Ahmet Çamur’a ait 16 Ağustos’ta toplumsal medya hesabından, “Özel Harekat Komiseri etkisiz hale getirilmiş” bildirisi paylaştı.

ŞANTİYELERE SALDIRACAKLAR, İŞ MAKİNELERİNİ YAKACAKLARDI

Batı’daki projeler marjinal oluşumların müracaatları ve tuhaf yargı kararlarıyla, Doğu’daki yatırımlar ise PKK eliyle baltalanacaktı. PKK’lı teröristler, Doğu ve Güneydoğu’da yürütülen projelerin şantiyelerine atak düzenleme fırsatı yakalayacaktı. Adıyaman’da, Koçali Barajı şantiyesindeki çalışmalarda kullanılan 3 kepçe ve 2 kamyon, 15 Haziran’da PKK’lılar tarafından yakıldı.

KANLI İNFAZLAR BAŞLAYACAKTI

Doğu-Güneydoğu’da kanlı infazlar başlayacaktı… Diyarbakır’da HDP’ye aykırılığıyla bilinen İhya-Der‘e akın düzenlendi, 3 Kürt kökenli vatandaş PKK’lılarca katledildi.

HÜDA-PAR Diyarbakır Vilayet Lideri Şeyhmus Tanrıkulu’nun devrin Doğan Medya kanalı CNN Türk’e bağlanarak, saldırının HDP ve PKK tarafından yapıldığını söylemesi üzerine, sunucu Mirgün Cabas, “PKK ve HDP’nin bu türlü bir saldırıyo gerçekleştirmeyeceğini” savundu.

YPG’YE ALAN AÇILACAKTI

Türkiye’deki meçhullükten faydalanan Suriye PKK’sı YPG, işgallerine çabucak her gün bir yenisini ekleyecekti. Seçimlerden 1 hafta sonra yani 15 Haziran’da YPG/PKK, Suriye’de Tel Abyad şehrini ele geçirdi.

BATI’DA ‘BÜYÜK KÜRDİSTAN’ HARİTALARI YAYINLANACAKTI

ABD merkezli CNN International, kelamda “Büyük Kürdistan haritası” yayınladı. CNN, ağır şikayetlere karşı “hata yapmadık” savunmasını geliştirdi.

SERMAYE LOBİLERİ SAHNEYE ÇIKACAK, SİYASETE SÜRATE VERMEYE KALKACAKTI

AK Parti iktidarlarında eski siyasi durumunu yitiren “patronlar kulübü” TÜSİAD, Haziran 2015 seçimlerinin akabinde tekrar sahneye çıkmıştı. “İş dünyasının talepleri” diyerek siyasilere idare formülleri sunan TÜSİAD heyeti, 16-17 Haziran tarihlerinde AK Parti, CHP, MHP ve HDP’li yetkililerle görüştü.

 

TOGG’A KARALAMA KAMPANYASI BAŞLAYACAKTI

Türkiye’nin düşü olan yerli araba ve bütün ileri teknoloji ataklarına karşı yıpratma kampanyasının düğmesine basıldı. Yerli arabanın prototipinin kamuoyu huzuruna çıkarılmasının akabinde CHP’ye yakın medya Doğan ve FETÖ medyasında 14 Ekim’de “Devşirme ulusal oto”, “Yerli araba çakma çıktı” halinde manşetler atıldı. Yerli arabaya karşı inanılmaz iftira ve çamurlar atıldı.

VEKİLLERE DİNLEME, KASET, MONTAJLA ŞANTAJ YAPILACAKTI

FETÖ faal olacaktı, milletvekilleri dinleme, şantaj, montaja karşı uğraş verecekti. Seçimden iki hafta sonra, devrin İzmir Milletvekili Mustafa Balbay‘ın odasında yapılan aramada, Atatürk fotoğrafının çerçevesinden ‘böcek’ diye bilinen dinleme aygıtı sinyalleri tespit edildi. Balbay’ın TBMM’de kullandığı ‘5060’ nolu odayı daha evvel AK Parti Genel Lider Yardımcısı Hüseyin Çelik kullanıyordu. Dinleme düzeneğinin hangi politiğe yönelik kurulduğu ise bilinmiyor.

ERDOĞAN’I AZİZ DİVAN’LA TEHDİT EDECEKLERDİ

Seçimin akabinde oluşan siyasi belirsizlik atmosferini fırsata çeviren Sözcü gazetesi, 17 Haziran’da nahoş bir lisan kullanarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “Yüce Divan” tehditleri yöneltti.

KAYNAK: HABER7

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Seçimi 7li koalisyon kazansaydı neler olacaktı? İddia değil hepsi gerçek!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Son Dakika, Güncel Haberler, Flaş Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin