Şap hastalığı nedir? Şap hastalığı beşere geçer mi? Şap hastalığı belirtileri…

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çift toynaklı hayvanlarda görülen şap hastalığı, son vakitlerde hayvan pazarlarının kapatılmasına, görüldüğü yerlerin karantina altına alınmasına sebep olmuştur. Tespit edildiği andan itibaren aşılamanın başlanması gereken şap hastalığının beşerden beşere bulaşıp bulaşmayacağı ise merak konusu. Pekala, büyükbaş hayvanlardaki şap hastalığının tedavisi nedir ve şap hastalığı kaç günde geçer?

ŞAP HASTALIĞI NEDİR?

Şap hastalığı, çift toynaklı hayvanlarda görülen viral bir enfeksiyondur. Halk ortasında tabak yahut dabak olarak bilinir. Evcil yahut yabani tüm çift tırnaklı hayvanlarda görülebilen, kronik durumlarda zayıf ve yavru hayvanlarda mevte sebebiyet veren, ekseriyetle et, süt ve iş gücü kaybına sebep olan viral bir rahatsızlıktır.

Akut seyirli, çok bulaşıcı ve zoonotik viral bir enfeksiyon olan şap hastalığının bulaşma oranı epey yüksektir. Hassas hayvan topluluklarında (popülasyonlarında) % 100’e kadar ulaşabilmektedir. Bu yüzden ekonomik, siyasi ve ticari açıdan büyük kıymete sahiptir.  Virus fizikî etkenlere karşısında hassaslık göstermektedir. Isıya dayanıksız olup 37 C’de 12 saatte, 60-65 C’de 1/2 saatte, 85 C’de ise birkaç dakikada etkisiz hale gelebilmekte.

HAYVANLARA ŞAP HASTALIĞI BELİRTİLERİ NEDİR?

Büyükbaş hayvanlarda görülen şap hastalığının birinci belirtileri; iştahsızlık, depresyon, ateş ve süt randımanında azalmadır. Gün içerisinde salya akışı gerçekleşir ve dil-dişetinde kesecikler şekillenir.

Bu keseciklere; iki parmak ortasında, koroner kısımda, göğüs derisinde, ağız ve burun mukozasında rastalanır. Keseciklerin yırtılmasıyla geniş ülseratif yaralar ortaya çıkabilir. Lisan üzerindeki yaraların genel olarak birkaç gün içerisinde uygun olmasına rağmen ayaklardaki ve nazal alandaki lezyonlar ekseriyetle ikinci bakteriyel virüslerle karşılaşabilir.

HAYVANLARDA ŞAP HASTALIĞI TEDAVİSİ, KAÇ GÜNDE GEÇER?

Bulunulan bölgede çıkan şap hastalığının önünü alabilmek için o bölgenin sosyo-ekonomik durumu ve hayvanların oranı göz önünde bulundurulmalıdır. Şap hastalığının tedavisi ve denetimi için 3 sistem karşımıza çıkmaktadır:

 1. Kesim: Şap hastalığına yakalanmış hayvanların ve bunlar ile temas etmiş hayvanların bölüme tabi tutulması temel alınır. Gaye, virüs kaynağının tüketilmesi (eliminasyonu) ve virüs yayılımını kesmektir. Bu prosedürün dezavantajı, büyük ölçüde hayvan kaybına neden olabilir zira şap hastalığının hayvanlar ortası bulaşıcılığı çok yüksek. 

2. Karantina: Şap virüsü ile yalnızca bu teknikten sonuç alınamayacağı açıktır. Fakat başka teknikler ile birlikte dikkat edildiğinde karantina epey değerlidir.

3. Aşılama: Hastalığın yaygın olduğu ülkelerdeki hayvan topluluğunda (popülasyonunda) yüksek antikor seviyesinin sağlanması hedeflenir. Bu yüzden sistemli ve ağır aşılama ile hayvanlarda virüse karşı direnç hedeflenir. Lakin tam muvaffakiyet sağlanabilmesi için karantina ve önleyici (profilaktik) desteklere gereksinim duyulur.

ŞAP HASTALIĞI BEŞERE GEÇER Mİ?

Şap hastalığı ender de olsa insana bulaşabilir lakin halk sıhhatini tehdit edecek bir durum kelam konusu değil. Şap hastalığı görülen hayvanların eti, 4 derecede en az 24 saat dinlendirildikten sonra yenilebilecek kıvama gelir. Et bu halde hem virüslerden büsbütün arınmış olur hem de lezzeti daha uygun duruma gelir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Şap hastalığı nedir? Şap hastalığı beşere geçer mi? Şap hastalığı belirtileri…

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Son Dakika, Güncel Haberler, Flaş Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin