Otizmde dikkat çeken artış! Otizm belirtileri nelerdir, neden olur?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kişinin etrafıyla olan kelamlı yahut bedensel etkileşiminin yetersiz olması, bağlantı bozukluğu yaşaması ve hayali karakterler edinmesi üzere belirtileri olan otizm hastalığının erken tanısı ile hastalar hayata kazandırılabiliyor. Evvelce daha nadir rastlanan bu hastalık artık her yeni doğan çocuk için tehdit oluşturuyor. Artan hadiseler ebeveynleri endişelendirmeye devam ediyor.

OTİZM ARTIŞI

1985 yıllarında her 2 bin 500 çocuktan yalnızca 1’inde görülen bu rahatsızlık ABD’de yapılan son araştırmalara nazaran 2018 yılında görülme sıklığı her 44 çocukta birken, günümüzde ise 36’da teğe kadar inmiştir. Ortaya çıkan bulgulara nazaran otizm hadiselerinde gözle görülür bir artış kelam konusu. Bu artışın sebepleri ortasında son yıllarda salgın hastalıkla gayret için meskenlere kapanma yani pandemi ile ilişkilendirilebilmektedir. En temel nedenlerinden biri olan yetersiz irtibat, pandemi periyodunda meskene kapanan çocukların etrafıyla uzak kalması ve çok fazla dijital ekrana maruz kalmasıyla kuvvetlendi. Bu yüzden hakikat olan irtibatın ne mana söz ettiğini bilmeyen ve öğrenme fırsatı bulamayan çocuklarda otizmin görülme sıklığı artmıştır.

OTİZM BELİRTİLERİ NELERDİR?

 • Göz teması yoktur yahut kısıtlıdır. İsmi ile seslenince reaksiyon vermezler.

 • Çevreleri ile ilgilenmezler ve fizikî temastan hoşlanmazlar.

 • Konuşmada gecikme vardır ve öğrenme bozukluğu mevcuttur.

 • Normal beşerlerle irtibat yerine cansız yahut hayali arkadaşlarıyla ilgilenirler.

 • Topluluktan kendilerini izole ederler kalabalık sevmezler.

 • Konuşmayı bağlantı kurmak için kullanmazlar ve birebir sözleri tekrar ederler.

 • Konuşma formları ve ses tonları tekdüzedir.

 • Olur olmadık vakitlerde gülüp kıkırdayabilirler.

 • Bir cismin bir modülünü takıntı haline getirebilirler. (örneğin elinde daima gazoz kapağı çevirmek)

 • Düzen takıntıları vardır. Rutinleri bozulduğunda hırçınlaşabilirler.

 • Sürekli birebir oyunları oynarlar çeşit ve farklılık sevmezler.

 • Bazı çocuklar çok hudutlu ve hırçın olabilir. 

 • Sıklıkla yemek yeme bozukluğu gösterirler.

 • Tehlikeye karşı dehşetleri sezmezler duyarsızlardır.

OTİZM NEDEN OLUR?

Otizm spektrum bozukluğunun ortaya konmuş tek bir sebebi yoktur. Hem genetik faktörlerin hem de etraf faktörlerinin farklı tesirleri öne sürülmektedir. Bebeklikte yapılan aşılar ile otizm arasında rastgele bir temas olmadığı uzmanlar tarafından kesin olarak belirtilmiştir. Günümüzde otizm spektrum bozukluğu tanısı alan çocuk sayısı, geçmişe nazaran göre epeyce fazladır göstermektedir.  Ekseriyetle genetik mutasyon ve bozukluklar bu hastalığın öne çıkan sebepleri ortasındadır.

OTİZM TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Bu hastalığın tedavi edilebilmesi için erken teşhis çok büyük rol oynamaktadır. Tedavinin maksadı otizmli bireyin toplumsal ve ferdi yeteneklerini geliştirip toplumsal yaşantıya kazandırılmasıdır. Bu maksatla davranışsal eğitim ve özel terapiler uygulanır. Uygulanacak tedavinin aile ve çocuğun gelişimine uygun olması değerlidir. Konuşma terapisi, motor yetenekleri artırmaya yönelik terapiler, toplumsal bağlantı hünerini kazandırmaya yönelik terapiler tedavi sürecinde yer alan uygulamalardandır.

İlaç kullanımı otizmin tipine bağlı olarak; depresyon, dikkat eksikliği-hiperaktivite, obsesif kompulsif bozukluk üzere otizme eşlik eden durumlarda kullanılabilir. Otizm tedavisinde yalnızca çocuk değil ebeveyn eğitim ve şuuru de epeyce kıymetlidir. Otizm tedavi sürecinde ailelere takviye veren yasal sivil toplum kuruluşları bulunmaktadır. 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Otizmde dikkat çeken artış! Otizm belirtileri nelerdir, neden olur?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Son Dakika, Güncel Haberler, Flaş Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin