Kronik insomnia nedir, belirtileri nelerdir? Beynin uykuya dalamaması…

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yastıkla cebelleşip uyumakta zahmet çekiyorsak ve geceyi gündüz edemiyorsak aslında insomnia hastalığı ile gayret ediyor olabiliriz. Bu durum bazen o kadar önemli boyutlara ulaşır ki kimi gecelerde sabaha kadar uykusuz kalabilirsiniz. Günün yorgunluğu, beynin art planında dönüp duran fikirler, uyku için konforlu bir ortamın olmaması üzere durumlar verimsiz uykunun esas nedenlerindendir. Bilhassa aklına bir niyet takılıp kalan beşerler ve iş hayatından ötürü uyku tertibini oturtamayan insanlarda insomnia hastalığı hayli sık görülebilir.

KRONİK İNSOMNİA (UYKUSUZLUK HASTALIĞI) BELİRTİLERİ

İnsomnia, uyku bozukluğu olarak bilinen ve kişinin kâfi ölçüdeki uykusunu alamama yahut uyku kalitesinin düşük olması durumunu söz etmektedir. Kişi, uykuya dalamama, uykuda sık sık uyanma yahut erken uyanma üzere esas sorunları yaşayabilir.

İnsomnia rahatsızlığı birkaç gece sürerse süreksiz, 1 hafta ile 3 hafta ortasında sürerse kısa vadeli, 3 haftadan fazla sürerse kronik insomnia olur. Kronik bir hastalığa dönüşerek ahenge eksikliği doğrultusunda epey ziyanlı olabilir.

İnsomnia doğal ahenge istikrarını bozar ve tedavisi epey sıkıntı olabilir. Hastalar genel olarak öğlenden sonra ya da akşama hakikat kısa vadeli uyudukları için, geceleri de uyumakta zorluk çekerler. Kimileri da bedenlerini hudutlarında kullanmaya çalışırlar. Bu da çok önemli fizikî ve zihinsel meselelere yol açar.

Genellikle gerilime, tasaya, depresyona fiziksel rahatsızlıklara, ilaç yahut husus kullanımına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Kronik insomnia durumunda, belirtiler en az üç ay boyunca devam eder ve hayatın günlük akışı üzerinde olumsuz tesirler bırakır.

KRONİK İNSOMNİA (UYKUSUZLUK HASTALIĞI) SEBEPLERİ

  1. Stres ve korku: Özellikle ağır iş temposu, finansal zorluklar, münasebet sıkıntıları yahut imtihan gerilimi üzere sebepler birçok insanın uyku tertibi bozabilir.

  2. Fiziksel sıhhat meseleleri: Kronik ağrılar, astım ve alerjiler, reflü, artrit üzere rahatsızlıklar, uyku kalitesinin azalmasına neden olabilir.

  3. İlaçlar ve husus kullanımı: Bazı ilaç ve uyarıcılar, uyku kalitesini olumsuz tarafta etkileyebilir.

  4. Çevresel faktörler: Gürültü, ışık kirliliği, yüksek sıcaklık yahut soğukluk, yatak ve yastık seçimi üzere ortamı etkileyen çevresel faktörler uyku sistemini bozabilir.

UYKUYA GEÇİŞTE HUZURSUZ BACAK SENDROMU

Genellikle dinlenme halindeyken yahut uykuya geçişte bacaklardaki tanım edilemeyen huzursuzluk, karıncalanma, yanma, batma ve ağrı hissinin ortaya çıkmasıdır. bu rahatsızlıktan muzdarip kişiler kalkıp yürümeye geçtiklerinde şikayetlerinin azaldıklarını söylüyor. Semptomların belirginleşmesiyle birlikte uykuya geçerken ya da uykudayken hayat kalitesi bozulmakta.

UYKUSUZLUK BEDENDE NE YAPAR?

Enerji düzeyini düşürüp ruh halini de olumsuz tarafta etkilediği için ömür kalitesini hayli tabanlara çekmektedir. Uzmanlar sağlıklı bir hayat için günde 7-8 saat uyku alınması gerektiğini öneriyor. İnsan hayatının nizamlı işleyişi için verimli uyku alınması koşul aksi takdirde bedenin başka işlevleri vazifesini yerine getiremeyebilir. Çoklukla gerilim ve travmalara yol açan bu rahatsızlık uzun vadede kişiyi hayatın akışından alıkoyabilir. Kâfi dinlenme mühletine müsaade verilmeyen bünyede bağışıklık düşüşü ve halsizlik gözlemlenmektedir.

İNSOMNİA NASIL GEÇER?

İnsomnia (uykusuzluk hastalığı) tedavisi için şahısta yatan sebeplere öncelik tanınmalıdır. Zira şahıstan bireye farklılık gösteren bu tedavi metotları bazen yüzeysel pratiklerle bazen de ilaçla derin tekniklerle gerçekleşmektedir.  Hastanın ömür şekli, belirtileri ve sıhhat durumu göz önünde bulundurulmalıdır.

  1. Uyku tertibinde değişiklikler yapılmalıdır. Bu değişiklikler ortasında tertipli uyku ve uyanma saatleri belirlemek, yatak odasını rahat ve konforlu bir ortam haline getirmek, yatak odasında elektronik aygıt kullanımını azaltmak ve uyku öncesi yavaşlamak için bir rutin oluşturmak yer alır.

  2. Doktorlar, insomnia için uyku hapları yahut antidepresanlar üzere ilaçlar reçete edebilirler. Fakat, bu ilaçların uzun periyodik kullanımı bağımlılığa neden olabilir ve bu nedenle yalnızca kısa müddetli ve kesinlikle tabip denetiminde kullanılması önerilir.

  3. Bilişsel davranış terapisi, uyku bozuklukları tedavisinde sık kullanılan bir psikoterapi prosedürüdür. Bu tedavi, uyku hijyeni, relaksasyon teknikleri ve uyku meselelerine yönelik farkındalığı artırmak için yapılan kişisel yahut küme terapisi seansları içerir.

  4. Düzenli fizikî aktivite ve hareket rejimi uyku kalitesini artırabilir beraberinde insomnia semptomlarını da azaltabilir.

  5. Yoga, meditasyon, akupunktur üzere alternatif tıp tedavileri, insomnia tedavisinde yararlı olabilir. Lakin yaptırmadan evvel üzerinde derin bir araştırma yapılması önerilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kronik insomnia nedir, belirtileri nelerdir? Beynin uykuya dalamaması…

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Son Dakika, Güncel Haberler, Flaş Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin