Kılıçdaroğlu’nun ‘mültecileri göndereceğim’ vaadini çürüten CHP raporu!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
  • HABER7

İkinci tıpta oy için milliyetçi kisveye bürünen CHP Genel Lideri ve cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “mülteci gönderme” vaadinin gerisinden büyük çelişki çıktı.

AVRUPA’YA ÖBÜR, SEÇMENE DİĞER VAATLER

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yarım puanla ikinci cinse kalması üzerine CHP’li Kemal Kılıçdaroğlu, Sinan Oğan’a oy veren %5’lik milliyetçi bölümü çekebilmek için yeni bir telaffuz geliştirdi. Zafer Partisi’ne yakın bir üslup kullanan Kılıçdaroğlu bugün yaptığı açıklamada, “İktidara gelirsem bütün mültecileri konutlarına göndereceğim” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun 28 Mayıs seçimi öncesi verdiği mülteci vaadi, partisinin Avrupa’ya verdiği kelamları yine hafızalara getirdi. Savaş hasebiyle Türkiye’ye sığınan mültecilerin tamamını göndereceğini argüman eden Kılıçdaroğlu’nun, CHP tarafından Avrupa için hazırlanan Mülteci Raporu’nda Suriyelilerin Türkiye’de kalıcı olduğunu, onlar için özel bakanlık kurulması gerektiği, talep etmeleri durumda tüzel yardım dahi verilmesine ait hususlar sıraladığı belirlendi.

  • CHP’nin hazırladığı “Sınırlar Ortasında; İnsanlık Dramından İnsanlık Sınavına” başlıklı raporu Göç ve Göçmen Problemlerini İnceleme Komitesi tarafından hazırlandı. Rapor, “Sınırlar Ortasında – İnsanlık Dramından İnsanlık Sınavına” ismiyle kitaplaştırıldı. Haziran 2016 tarihli raporda imzası bulununan isimler şunlar: CHP Genel Lider Yardımcısı Veli Ağbaba, İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, Muğla Milletvekili Nurettin Demir, İstanbul Milletvekili Selina Doğan, Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, İzmir Milletvekili Özcan Purçu, Adana Milletvekili Elif Doğan Türkmen.

CHP’nin mülteci raporunun öne çıkan unsurları şöyle:

CHP: “MÜLTECİLERİN BÜYÜK KISMI ÜLKEMİZDE KALICI”

• Ülkemizde, birinci etapta konuk olarak kabul edilen lakin daha sonra süreksiz muhafaza statüsü verilen Suriyeli mültecilerin büyük bir kısmının ülkemizde kalıcı oldukları kabul edilmelidir. Lakin, Suriye krizi sona erdikten sonra ülkelerine dönmek isteyenlere de yardımcı olunmalıdır.

CHP: “AVRUPA MÜLTECİLERLE İLGİLİ NE DİYORSA ONU YAPMALIYIZ”

• Türkiye, 1951 tarihli Cenevre Sözleşmesi’ne koyduğu coğrafik çekinceyi kaldırmalıdır. Ülkemizdeki “mülteciler” hukuken de mülteci statüsünde olmalı ve milletlerarası hukukun mültecilere verdiği bütün haklara sahip olmalıdırlar.

CHP: “MÜLTECİLERİN SÖMÜRÜLMESİNİN ÖNÜNE GEÇMELİYİZ”

• Türkiye’deki mültecilerin işgücü piyasalarına entegre edilmesi için gerekli yasal düzenlemeler yapılmalıdır. Mülteciler kayıt içi iktisada çekilmeli ve ucuz işgücü olarak sömürülmelerinin önüne geçilmelidir.

EĞİTİM, SIHHAT, TÜZEL YARDIM…

• Mülteci çocuklar eğitime devam edememekte, kapsamlı sıhhat hizmetleri verilmemekte, barınma üzere minimum olarak sağlanması gereken insan hakları sağlanmamaktadır. Kayıt, türel yardım, çeviri, eğitim ve sıhhat hizmetleri daha aktif bir halde sağlanmalı; çocuklar, bayanlar ve özel yardıma muhtaçlık duyan kümeler başta olmak üzere husus bazlı sistemler oluşturulmalıdır. Ayrıyeten, mültecilere sağlanan hizmetlerin uyumu ve gelişimi için hizmetler haritalandırılmalıdır.

CHP: “MÜLTECİLERİN TÜRKİYE’YE AHENGİ İÇİN GÖÇ BAKANLIĞI KURULMALI”

• Göç ve Entegrasyon Bakanlığı kurularak mülteci ve sığınmacıların toplumsal yaşama ahengini sağlamak üzere makro siyasetler geliştirilmeli ve uygulanmalıdır. Zira kamu kurum ve kuruluşlarının göç konusunda makro ve mikro seviyelerde yapabilecekleri ve imkânları farklılık göstermektedir. Ülkemizdeki göç olgusunun ulaştığı hacim Göç Yönetimi Genel Müdürlüğü ve AFAD’ın kapasitesini aşmaktadır.

• Güvenlik kuvvetleri yabancı düşmanlığı konusunda eğitilmeli, terörizm ve sığınmacı göçünün birbirinden farklı olgular oldukları konusunda bilinçlendirilmeli.

RAPORU HAZIRLAYAN CHP’Lİ: “GÖÇMENLER GİTMEYECEK”

Raporun hazırlayıcıları ortasında yer alan CHP İstanbul Milletvekili Selina Doğan, rapora ait yaptığı açıklamada Suriyeli mültecilerin kalıcı olduğunu şu sözlerle lisana getiriyor: “Burada bahsettiğimiz şey, daha kalıcı bir tahlil. Zira bu insanların gitmeyeceği bilimsel olarak bize anlatıldı, bir gün ülkelerine barış gelse bile. Hasebiyle onları daha entegre etmeye yönelik, istihdam manasında, eğitim manasında daha makro siyasetler geliştirmek, biz de bunun takipçisi olacağız.”

KAYNAK: HABER7

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kılıçdaroğlu’nun ‘mültecileri göndereceğim’ vaadini çürüten CHP raporu!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Son Dakika, Güncel Haberler, Flaş Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin