Karpal tünel sendromu nedir, neden olur? Karpal tünel sendromu tedavisi…

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Boyun fıtığı üzere farklı hastalıklar ile karıştırılabilen karpal tünel sendromundan korunmak için kimi formüller mevcut. El, el bileği ve parmakları güçlendirici antrenmanlar yapılarak kasların kuvvetlendirilmesi ve bu bölgelerin genel olarak hareketsiz bırakılmaması gerek. Bir cins hudut sıkışması ile meydana gelen bu rahatsızlığı gelin yakından tanıyalım!

KARPAL TÜNEL SENDROMU NEDİR?

Karpal tünel sendromu; el bileğinden geçen hududun (median ismi veriliyor), ‘karpal tünel’ ismi verilen kanalda sıkışması sonucu oluşan hastalıktır. Karpal Tünel, bilek düzeyinde ve üst kısmında kalın bir yapı ile kaplıdır. Bu kanalın içerisinde parmakların hareketini sağlayan tendonlar ile median hudut yer alır. Median hudut, parmakların (baş, işaret, orta ve yüzük) hissetmesini ve birtakım hareketleri gerçekleştirmesini sağlar. Sonun bu kanal içerisindeyken baskı altında kalması karpal tünel sendromunu ortaya çıkarır.

KARPAL TÜNEL SENDROMU BELİRTİLERİ

 • Karpal tünel sendromunun semptomları ekseriyetle hafifçe başlayarak tesirini artırır. Olağan kurallar altında bireyler en başında parmaklarında yahut elinde karıncalanma ve uyuşma hisseder.

 • Genel hadise tablosunda küçük parmak haricinde başka bütün parmaklar etkilendiği gözlemlenmiştir. Birtakım olaylarda parmaklarda elektrik çarpması üzere bir his tasvir edilmiştir.

 • Genellikle hastalar, semptomlarını hafifletmek için ellerini sallar.

 • Rahatsız edici hisler bireyin bileğinden koluna ve omzuna kadar ilerleyebilir. Karpal tünel sendromunun belirtileri çoklukla gazete, kitap, telefon yahut direksiyon simidi üzere objeleri kendini gösterir.

 • Görüldüğü vakit dilimi çoklukla gecedir. Birtakım olaylarda ağrı ve uyuşma hissi bireyi uykudan uyandıracak seviyede şiddetli olabilir. Uyuşma hissi vakitle sabit ve kalıcı bir hal alabilir.

 • Ellerde zayıflık ve güçsüzlüğün yanı sıra objeleri elden düşürme karpal tünel sendromunun bir öbür belirtisidir. 

 • Hastalığın ilerleyen etaplarında başparmak kaslarında erime görülmektedir.

KARPAL TÜNEL SENDROMU NEDEN OLUR?

Karpal tünel sendromu çoklukla tek bir nedene bağlı olarak kendini göstermez. Bu sendromun gelişimine neden olabilecek çeşitli sıhhat sıkıntıları ve risk faktörlerinin bir ortaya gelmesi görülme sıklığını artırır. Bu rahatsızlığın bayanlarda erkeklere nazaran daha sık rastlanmasına sebep olarak, bu boşluğun bayanlarda erkeklere göre daha dar olması verilebilir.

Hastalığın seyri ve gelişimini etkileyen birtakım rahatsızlıklara örnek verecek olursak;

 • Şeker hastalığı,

 • Tiroid bezi hastalıkları,

 • Hamilelik ve menopoz periyotlarında görülen bedenin çok sıvı tutması (sıvı retansiyonu),

 • Hipertansiyon (kan basıncı yüksekliği),

 • Bağışıklık sisteminin bedenin kendi hücre ve dokularda harabiyete neden olduğu otoimmün hastalıklar,

 • El bileği bölgesinde meydana gelmiş travmalar diyebiliriz.

KARPAL TÜNEL SENDROMU TEDAVİSİ

Karpal tünel sendromu tedavisi için birinci olarak el ve el bilekleri zorlayan işlerden kaçınılması, çok zorlanma yapılmaması koşul. Meslek nedeni ile el ve parmaklarını kullanan şahıslarda el bileğini daima bükülü halde tutmamaya çaba edilmesi gerek.

Bununla birlikte el, el bileği ve parmakları güçlendirici birtakım antrenmanlar yaparak kaslar kuvvetlendirilmelidir. Bu bölgeleri hareketsiz bırakmamak korunmadaki en kıymetli noktayı oluşturur.

Karpal tünel sendromu tedavi sürecinde bölgesel ağrı kesici ve ödem çözücü jellerin kullanılması yarar sağlar. Bununla birlikte yalnızca gece kullanılacak olan el-bilek ateli ile hudut etrafına kortikosteroid enjeksiyonları son derece inançlı ve faal tedaviyi oluşturur.

İlaç ve öbür alternatif tedavilere karşın ağrı ve kuvvetsizlik şikayetleri devam eden yahut ilerlemiş hastalar için kolay ve lokal anestezi altında yaklaşık 15 dakika süren ufak bir operasyon ile tam düzgünleşme elde etmek mümkün.  İki haftalık el istirahat sonrası hastalar olağan günlük yaşantılarına ahenk sağlayabilirler.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Karpal tünel sendromu nedir, neden olur? Karpal tünel sendromu tedavisi…

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Son Dakika, Güncel Haberler, Flaş Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin