Jandarma Genel Komutanlığı havacılıkta gücüne güç katıyor!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Jandarma Genel Komutanlığı, paylaştığı 2022 yılı faaliyet raporunda Teknoloji ve Bilişim Altyapısı’nın yanı sıra Havacılık alanındaki gelişmelere dikkat çekti.

Jandarma Genel Daima değişen ve gelişen havacılık ve savunma teknolojileri takip edilmekte, bunlara paralel olarak bütçe imkânları dâhilinde hava aracı/insansız hava aracı ve sistemlerinin tedarikleri, revizyonları ile modernizasyonları yaptırılmaktadır.

HAVACILIKTA GÜCÜNE GÜÇ KATTI

Faaliyet raporunda havacılık başlığı altında yer alan gelişmelerden kimileri şu halde sıralanmıştır:

Helikopterlerin güdümlü füzelere karşı korunmasını sağlamak niyetiyle başlatılan ve Genelkurmay Başkanlığı koordinesinde Savunma Sanayii Başkanlığınca yürütülen Helikopter Elektronik Harp Sistemleri Projesi

Helikopterlerin daha hassas ve inançlı seyrüsefer ile emniyetli uçuş yapabilmeleri, öbür kuvvetlerle müşterekliğin sağlanması ve kriptolu muhabere yapılabilmesi niyetiyle yürütülen Jandarma Helikopter Modernizasyon Projesi

• Emniyet ve asayiş ile kamu nizamının sağlanması, doğal afet ve halka yardım vazifelerinde, jandarma havacılığının aktif olarak kullanılması maksadıyla Genel Amaç ve Taarruz Helikopteri Alımı ile Yakın Hava Ateş Dayanak Uçağı Alım Projesi

Jandarma birliklerinin başta Teröristle Uğraş Harekâtı (TMH) olmak üzere emniyet ve asayiş hizmetlerinde gereksinim duyacağı yakın/uzak hava keşif ve gözetleme gereksiniminin giderilmesi gayesiyle Hava Platformlarından Elde Edilen Manzaraların İstihbarat Maksatlı Kullanılması ve İnsansız Hava Aracı (İHA) Sisteminin Tesisi Projesi çalışmaları devam etmektedir.

Pilot ve seyrüsefer subayı kurslarında kokpit içi uygulama eğitimlerinin daha aktif, verimli ve düşük maliyetli yapılması maksadıyla birlik imkânları kullanılarak Mi-17 Helikopteri Eğitim Simülatörü tamamlanarak 2018 yılında kullanılmaya başlanmış olup 2022 yılı sonu itibariyle 5270 saat eğitim uçuşu gerçekleştirilmiştir.

• Jandarma Helikopter Modernizasyonu Projesi kapsamında modernize edilen S-70 (Sikorsky) intibaklı pilotların eğitimine yönelik; yaklaşık maliyeti 20 milyon ABD Doları olan uçuş simülatörü birlik çalışanı tarafından, birlik imkânları kullanılarak 250 bin TL maliyetle imal edilmiştir. S-70 Helikopteri Eğitim Simülatörü 2020 yılında kullanılmaya başlanılmış olup 2022 yılı sonu itibariyle 1982 saat eğitim uçuşu gerçekleştirilmiştir.

• İmal edilen simülatörlerle uçuş eğitimlerinin yanı sıra uçuş esnasında yapılamayan acil durum eğitimlerinin, kaza kırım riski bulunmaksızın her türlü meteorolojik kaidelerde yapılması sağlanarak uçuş emniyeti artırılmıştır.

TEKNOLOJİ VE BİLİŞİM ALTYAPISI DAHA ÇOK GELİŞTİRİLDİ

Jandarma Genel Komutanlığı; teknolojinin çok süratli geliştiği, ferdi hakların ön plana çıktığı bu devirde; hukuk sistemindeki gözaltı mühletinin kısalması, sorgulama ve araştırmalarda insan haklarının korunması, mahkemelere şahit sözlerinin yanında maddi kanıtların de sıhhatli bir biçimde sunulması, teknolojiden azami derecede yararlanmayı mecburî hale getirmiştir.

Hazırlanan 2022 faaliyet raporu kapsamında “Araç Takip Sistemi Uygulamaları, Plaka Tanıma Sistemi Uygulamaları (PTS), Mobil Plaka Tanıma Sistemi Uygulamaları (MPTS), Yapay Zeka Dayanaklı Jandarma KGYS (YZD J-KGYS), İHA İmajlarını Taşınabilir Aygıtlara Aktarma Sistemi (KUZGUN), Sorgulama Uygulamaları, JEMUS Projesi” hususlarında geliştirilmelerin yapıldığı belirtilmiştir.

KAYNAK: HABER7

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Jandarma Genel Komutanlığı havacılıkta gücüne güç katıyor!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Son Dakika, Güncel Haberler, Flaş Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin