Geçmeyen, mideden gelen ağız kokusu nasıl giderilir? Ağız kokusu neden olur?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Günümüzde her 5 şahıstan 2’sinin ağız sıhhati ile ilgili pek çok şikayeti bulunuyor. Diş doktoruna gitmekten çekinen vatandaşlar ekseriyetle konutta kendi prosedürleri ile bu sorunlarını çözmeye çalışıyor. Lakin birtakım sorunlar yalnızca kişiyi değil toplumsal etrafını de etkiliyor. Bunlardan biri de ağzı kokusu. Bu durum yakın sohbetler esnasında koku sorunu bulunan kişinin rahatsız hissetmesine, kendini bulunduğu ortamda huzursuz olmasına, daima ağzını kapatma gereksiniminde bulunmasına neden olur. Pekala, ağız kokusu nasıl giderilir? 

AĞIZ KOKUSU NEDEN OLUR?

Yapılan araştırmalara nazaran ağız kokusunun çeşitli nedenlerinin olduğunu ve tesirli tedavi ve tedbire usulleriyle denetim altına alınabileceğini ortaya koyuyor.

Ağız kokusu, ekseriyetle makûs bir hijyen alışkanlığı, diş eti hastalıkları, ağız kuruluğu, tüketilen yiyecekler ve içecekler, sigara kullanımı üzere faktörlerden kaynaklanabilir. Bununla birlikte, ağız kokusu, bazen daha önemli sıhhat problemlerinin bir belirtisi olabilir. Sinüzit, tonsillit, sindirim sorunları yahut böbrek hastalığı üzere altta yatan sıhhat problemleri, ağız kokusuna neden olabilir.

AĞIZ KOKUSU NASIL GİDERİLİR?

Ağız kokusunu tedavi etmek için birinci adım, temel hijyen alışkanlıklarına dikkat etmektir. Dişlerin sistemli olarak fırçalanması, diş ipi kullanımı ve lisan paklığı üzere kolay tedbirler, ağız kokusunu azaltmada tesirli olabilir. Ayrıyeten, nizamlı olarak diş doktoruna gitmek ve diş sıhhatine itina göstermek, ağız kokusunu denetim altında tutmak için değerlidir.

Ağız kokusuyla ilgili temel hijyen alışkanlıklarına ek olarak, beslenme sistemi de kıymetlidir. Baharatlı yiyecekler, soğan, sarımsak, kahve üzere hususların tüketimi ağız kokusunu artırabilir. Bu tıp yiyecek ve içeceklerden uzak durmak yahut tüketimlerini sınırlamak, ağız kokusunu azaltmada yardımcı olabilir. Ayrıyeten, kâfi ölçüde su içmek, ağız kuruluğunu engelleyerek ağız kokusunu da azaltabilir.

Ancak, ağız kokusu kronik bir sorun haline gelirse, altta yatan sıhhat problemlerinin varlığı düşünülmelidir. Bu durumda, bir diş doktoruna yahut bir kulak-burun-boğaz uzmanına başvurmak değerlidir. Uzmanlar, altta yatan sıhhat sıkıntılarının tespit edilmesi ve tedavi edilmesi için gerekli adımları atabilirler.

MİDEDEN GELEN AĞIZ KOKUSU NASIL GEÇER?

Mideden gelen ağız kokusu, sindirim sistemi sıkıntıları yahut gastroözofageal reflü (GERD) üzere altta yatan sıhhat sorunlarının bir belirtisi olabilir. Bu durumda, ağız kokusunu azaltmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

  • Beslenme nizamına dikkat etmek: Ağız kokusunu azaltmak için baharatlı ve yağlı yiyeceklerden kaçınmak değerlidir. Çok ölçüde soğan, sarımsak, baharat yahut asitli besinlerin tüketimi ağız kokusunu artırabilir. Sindirimi kolaylaştıran, lifli yiyecekler, sebzeler ve taze meyveler ağız kokusunu azaltmaya yardımcı olabilir.

  • Su tüketimine ihtimam göstermek: Kâfi ölçüde su içmek, ağız kuruluğunu önler ve tükürük salgısını artırır. Tükürük, ağızdaki bakterileri temizlemeye yardımcı olur ve ağız kokusunu azaltır.

  • Diş ve lisan bakımına ihtimam göstermek: Dişlerinizi nizamlı olarak fırçalayın ve diş ipi kullanarak ortalarını temizleyin. Lisan paklığı de ağız kokusunu azaltmada tesirlidir. Bir lisan temizleyici yahut lisan fırçası kullanarak lisan yüzeyindeki bakterileri temizleyebilirsiniz.

  • Ağız hijyenine dikkat etmek: Tertipli olarak diş tabibine gitmek ve diş sıhhatinizi denetim ettirmek değerlidir. Diş çürükleri, diş eti hastalıkları yahut ağız içi enfeksiyonlar ağız kokusuna yol açabilir. Ayrıyeten, ağız kokusunu maskelemek için sakız yahut nane şekeri üzere ağız tazeleyici eserler kullanabilirsiniz.

  • Altta yatan sıhhat sıkıntılarını tedavi ettirmek: Şayet mideden gelen ağız kokusu GERD yahut diğer bir sindirim sistemi meselesiyle alakalıysa, bir gastroenteroloji uzmanına danışmak kıymetlidir. Uzman, uygun tedavi planını belirleyerek ağız kokusunu azaltmaya yardımcı olabilir.

Sonuç olarak, ağız kokusu yalnızca toplumsal ilgileri etkilemekle kalmayıp altta yatan sıhhat problemlerinin bir belirtisi olabilir. Temel hijyen alışkanlıklarına dikkat etmek, sağlıklı bir beslenme tertibine ahenk sağlamak ve gerektiğinde uzmanlardan dayanak almak, ağız kokusunu denetim altına almak için değerli adımlardır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Geçmeyen, mideden gelen ağız kokusu nasıl giderilir? Ağız kokusu neden olur?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Son Dakika, Güncel Haberler, Flaş Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin