Depremzedelere hakaret ve küfür edenleri ‘utandıracak’ imaj

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

14 Mayıs’ta Cumhurbaşkanı ve 28. Periyot Milletvekili Genel Seçimi gerçekleşti. Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Cumhurbaşkanı adaylarının kâfi oy oranına ulaşamaması nedeniyle seçimlerin 2. cinse kaldığını açıkladı.

Böylelikle 28 Mayıs’da yapılacak ikinci çeşitte, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Kemal Kılıçdaroğlu yarışacak.

DEPREMZEDELER CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN DEDİ

6 Şubat sarsıntılarından etkilenen 11 kentten Diyarbakır dışındaki 10’unda vatandaşların tercihi Cumhur İttifakı oldu.

  • Seçimin kesin olmayan sonuçlarına nazaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanı seçiminde Kahramanmaraş’ta yüzde 71,8, Hatay’da yüzde 48, Adıyaman’da yüzde 66,2, Malatya’da yüzde 69,3, Gaziantep’te yüzde 59,7, Adana’da yüzde 50,8, Elazığ’da yüzde 67,1, Kilis’te yüzde 65,5, Osmaniye’de yüzde 62,3 ve Şanlıurfa’da yüzde 62,3 oy aldı.

DEPREMZEDELERE NEFRETLERİNİ KUSTULAR

Öte yandan AK Parti 48, MHP ise 10 milletvekili çıkardı.

Deprem bölgesinden sandıklardan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çıkması sonrası nefretlerini kusan muhalefet seçmenleri ağza alınmayacak hakaretlerde bulundu.

DEPREM BÖLGESİ DÜNYADA EŞİ GÖRÜLMEMİŞ BİZ SÜRATLE AYAĞA KALKIYOR

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli yaşanan ve 11 ili etkileyen sarsıntı afetinden sonra; Toplu Konut Yönetimi Başkanlığı (TOKİ), Emlak Konut ve Yapı İşleri Genel Müdürlüğü eliyle kalıcı sarsıntı konutları ve köy konutlarının inşa çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Bu kapsamda, Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığından yapılan açıklamada, “TOKİ, Emlak Konut ve Yapı İşleri Genel Müdürlüğü eliyle, Kahramanmaraş merkezli sarsıntılardan etkilenen 11 vilayette 506 bin 739 konut ve 143 bin 271 köy meskeni ile toplamda 650 bin 10 kalıcı zelzele konutu yapılacak. Birinci etapta bir yıl içerisinde 319 bin zelzele konutunun teslim edilmesi planlanıyor. Toplamda 124 bin 352 konutun ve 160 bin 588 köy meskeni ile 5 bin 173 ahırın ihale süreci tamamlandı.” tabirlerine yer verildi.


Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, “asrın felaketi” olarak tanımlanan Kahramanmaraş Pazarcık ve Elbistan merkezli iki büyük sarsıntıdan sonra, inşa ettiği zelzele konutlarıyla yaraları sararak, kentleri tekrar ayağa kaldırıyor.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Toplu Konut Yönetimi Başkanlığı (TOKİ), Emlak Konut ve Yapı İşleri Genel Müdürlüğü eliyle sarsıntı bölgesinde inşa edilen kalıcı konutlarda ve köy meskenlerinde; kentlerin kültürü yaşatılacak ve muhtaçlıklarını giderecek bir anlayışla tasarlanan projelerin hayata geçirildiği duyuruldu.

“İLK KÖY KONUTLARI CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN TARAFINDAN TESLİM EDİLMİŞTİ”

Afetten sonra inşa edilen birinci köy konutları, Ramazan Bayramı’nın ikinci gününde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iştirakleriyle düzenlenen merasimle Gaziantep’in Nurdağı ilçesine bağlı Belpınar ve Mesthüyük köyü ile Kahramanmaraş Türkoğlu Özbek köyünde vatandaşlara teslim edilmişti.

”KONUTLARDA RADYE TEMEL ÜZERİNE TÜNEL KALIP SİSTEMİ KULLANILACAK, YÖRESEL MİMARÎ KORUNACAK”

11 vilayette yürütülen 11 farklı master çalışması çerçevesinde, Türkiye’nin ileri gelen mimarlarıyla inşa edilen konutlar, bilimsel manada en yanlışsız ve en sağlam temel olarak görülen radye temel üzerine tünel kalıp sistemiyle, yöresel mimariye uygun inşa ediliyor. Taban artı 3-4 katı geçmeyecek ve 105 metrekare alana sahip olacak daireler, 3+1 daire halinde planlandı.

“5 FARKLI TİPTE İNŞA EDİLECEK KÖY KONUTLARI; TEK KATLI, VERANDALI, YÖRESEL MİMARİ VE ÖMÜR ŞARTLARI GÖZ ÖNÜNE ALINARAK TASARLANIYOR”

Köyleri tekrar ayağa kaldırma maksadı çerçevesinde inşa edilen köy konutlarında da farklı muhtaçlıklar gözetiliyor. 5 farklı tipte inşa edilecek köy meskenleri; tek katlı, verandalı, yöresel mimari ve hayat şartları göz önüne alınarak tasarlandı. Yapı İşleri Genel Müdürlüğü (YİGM) tarafından inşa süreci yürütülen köy konutlarının tüm tip planları ortalama brüt 122-127 metrekare, net 102-106 metrekare büyüklükte ve tüm tipler 3+1 oda sayısı içerecek biçimde daire planlaması yapıldı. Bakanlık tarafından, hayvancılık yapan ve ahırları kullanılamayacak biçimde hasar alan vatandaşlar için de köy meskenleri ahırlarla birlikte yapılıyor.

Ahır tipleri brüt 85 metrekare, net 78 metrekare olarak planlandı. 100 hanenin üstü olan köylerde ise köy konağı ile cami yahut cem konutu planlaması yapılarak projeler hazırlanıyor.

  • “TÜRKİYE ULUSAL RİSK KALKANI MODELİ İLE KENTLERİN TARİHİYLE, KÜLTÜRÜYLE, DEMOGRAFİSİYLE, ENDÜSTRİSİYLE, ALTYAPISIYLA BİR BÜTÜN OLARAK AYAĞA KALDIRMAK AMAÇLANIYOR”

Sürdürülen inşaat çalışmalarındaki bilimsel altyapıyla ilgili Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığından yapılan açıklamada, “Şehirlerimizi başta zelzele olmak üzere sel ve kuraklık üzere afetlere daha hazırlıklı hale getirmek için oluşturulan Türkiye Ulusal Risk Kalkanı Modeli ile kentleri tarihiyle, kültürüyle, demografisiyle, endüstrisiyle, altyapısıyla bir bütün olarak ayağa kaldırmak amaçlanıyor.” sözlerine yer verildi.

“TOKİ, Emlak Konut ve Yapı İşleri Genel Müdürlüğü eliyle, Kahramanmaraş merkezli sarsıntılardan etkilenen 11 vilayette 506 bin 739 konut ve 143 bin 271 köy meskeni ile toplamda 650 bin 10 zelzele konutu yapılacak”

Sürdürülen inşa ve ihya çalışmaları kapsamında şimdiki dataların yer aldığı Bakanlık açıklamasında, şu sözler paylaşıldı:

“TOKİ, Emlak Konut ve Yapı İşleri Genel Müdürlüğü eliyle, Kahramanmaraş merkezli sarsıntılardan etkilenen 11 vilayette 506 bin 739 konut ve 143 bin 271 köy meskeni ile toplamda 650 bin 10 sarsıntı konutu yapılacak. Birinci etapta bir yıl içerisinde 319 bin sarsıntı konutunun teslim edilmesi planlanıyor. Toplamda 124 bin 352 konutun ve 160 bin 588 köy meskeni ile 5 bin 173 ahırın ihale süreci tamamlandı.”

“11 vilayette yapılacak konut ve köy konutlarının sayısı, şöyle açıklandı:”

Adana:

12 bin 492 konut, 2 bin 438 köy evi

Adıyaman:

49 bin 934 konut, 23 bin 640 köy evi

Diyarbakır:

16 bin 500 konut, 2 bin 361 köy evi

Elazığ:

7 bin 452 konut, köy konutu inşası bulunmuyor

Gaziantep:

29 bin 751 konut, 12 bin 607 köy evi

Hatay:

216 bin 733 konut, 34 bin 129 köy evi

Kahramanmaraş:

81 bin 987 konut, 30 bin 310 köy evi

Kilis:

1.643 konut, 2 bin 628 köy evi

Malatya:

70 bin 1 konut, 25 bin 302 köy evi

Osmaniye:

12 bin 243 konut, 6 bin 856 köy evi

Şanlıurfa:

8 bin 3 konut, 3 bin köy evi

“11 vilayette ihalesi yapılan konut ve köy meskenlerinin sayısını ise Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, şöyle açıkladı:”

Adana:

1.682 konut

Adıyaman:

TOKİ eliyle 3 bin 903, Emlak Konut eliyle 21 bin 854 olmak üzere toplamda 25 bin 757 konut, 6 bin 540 köy meskeni ve 848 ahır

Diyarbakır:

6 bin 40 konut, 300 köy evi

Elazığ:

1.887 konut

Gaziantep:

16 bin 734 konut, 5 bin 107 köy konutu ve 989 ahırHatay:

24 bin 857 konut, 6 bin 847 köy konutu ve 942 ahır

Kahramanmaraş:

24 bin 145 konut, 7 bin 853 köy meskeni ve bin 359 ahır

Kilis:

1.854 konut, 486 köy evi

Malatya:

13 bin 975 konut, 7 bin 131 köy konutu ve 679 ahır

Osmaniye:

3 bin 685 konut, bin 55 köy konutu ve 89 ahır

Şanlıurfa:

3 bin 736 konut, 917 köy konutu ve 267 ahır

“ALLAH BİZİ KARDEŞLERİMİZE MAHCUP ETMESİN”

Bunun üzerine Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’dan paylaşım geldi.

Bakan Kurum, paylaşımında zelzele bölgesinde süratle yükselen afet konutlarına yer vererek şu tabirleri kullandı:

Asrın felaketinin akabinde 11 vilayetimizde, birinci andan itibaren milletimizin yanındaydık.

14 Mayıs’ta da afetzede kardeşlerimiz verdikleri büyük dayanakla Sayın Cumhurbaşkanımızın yanında olduklarını, itimatlarını göstermiştir.
Allah hepsinden razı olsun.

Allah bizi kardeşlerimize mahcup etmesin.

Kelam verdiğimiz üzere tüm yaraları saracak, vatandaşlarımızı 1 yılda meskenlerine kavuşturacağız.

DEPREMZEDELERDEN TEPKİ

14 Mayıs seçimlerinde Adıyaman’da, AK Parti’nin yüksek oy almasının akabinde toplumsal medya üzerinden Adıyamanlı ve afet bölgesinde yaşayan insanlara yapılan hakaretlere depremzedelerden sert reaksiyon geldi.

“BUNLARDAN NE TÜRKİYE’YE HAYIR GELİR NE DE MİLLETİMİZE HAYIR GELİR”

Kendilerine yapılan hakaretlere reaksiyon gösteren depremzedeler şu tabirleri kullandı:

Bunu yapanlar muhakkak Yahudi, Ermeni, dış güçlerin yağcısıdır. Aslında yardım eden bir kişi yardım ettiğini beyan etmesi halinde o yardımdan sayılmıyor. Herkes yardım etti ancak bu hakaretlerde bulunanların yardım ettiklerine de inanmıyoruz. Türkiye’yi kaosa sürüklemeye çalışıyorlar. Daha evvelden de çeşitli mazeretlerle geldiler lakin milletimiz de gereken dersi verdi onlara. Onların tek sıkıntısı Türkiye’yi karıştırmak. Bunlardan ne Türkiye’ye hayır gelir ne de milletimize hayır gelir. Bizlere yardım eden herkesten binlerce kere Allah razı olsun.

“ZİHNİYETLERİ ÇOK FARKLI”

Hatay’da esnaflık yapan Bülent Çam, sarsıntısının Allah’tan geldiğini belirterek, “Allah’tan gelen bir şeyden ötürü insanların yargılamada bir sorun var. Ha desteklemişler ha kendileri birebir pozisyondaki beşerler. Bunların zihniyeti çok farklı, Allah’tan korkmazlar. Recep Tayyip Erdoğan elinden geleni yapıyor. Bunu söyleyenler kuruntulu. Bu beşerler kuruntuludur. İnsanların aklını çelmeye çalışıyorlar. Rabbim, Recep Tayyip Erdoğan’ı korusun, ikinci cinste seçimi rahat alacağız” dedi.

“KONIYORUM”
Üniversite öğrencisi Mustafa Aslan, sarsıntının üstünden 3 ay geçtiğini hatırlatarak, “Bunu söyleyenlerin insanlığına kalmış. Birebir sarsıntısı yaşadım, amcamı kaybettim. Bunları söyleyenleri şiddetle kınıyorum. Bunu söyleyenleri insan olarak algılamıyorum. Karşımızda insan yok. O yazıları okuyunca bende üzüldüm. Bizimki can değil mi?. Zelzelenin birinci aylarında çok büyük yardımlar geldi. Dayanışma var bizi önemsiyorlar sandım. Lakin şu bildirisi okuyunca bana bu algı kalmadı. Sarsıntısı güya Erdoğan yapmış üzere bir algı var. İkinci cinste da Erdoğan’a vereceğiz, ona güveniyoruz” diye konuştu.

“HERKES KENDİNE YAKIŞANI YAPAR”

İş adamı Mustafa Kicevi ise, “Yoldan gelirken arkadaşımla bunu konuştuk. Beşerler demek ki rant peşindeler. Depremzedelere yardım, acıma konusunda. Doğal afet oldu. Bunu ne bir siyasetçi, ne de bir yönetici istemez. Devlet elinden geleni yapmaya çalıştı. Bu yazılan iletileri bildiğimiz için hiç şaşırmadık. Hatay’da sağı solu olsun Erdoğan’ın yapacağına inandığı için bu kadar oy çıktı. Erdoğan ikinci çeşitte fark atacak bu benim fikrim. Herkes kendine yakışanı yapar. Hatay, bir ay sonra terk edildi. Biz buna şaşırmadık. Rant için bize yardım gönderdilerse o aslında bizim için geçersizdir” tabirlerine yer verdi.

 

KAYNAK: HABER7

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Depremzedelere hakaret ve küfür edenleri ‘utandıracak’ imaj

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Son Dakika, Güncel Haberler, Flaş Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin