Danıştay, Kleopatra Koyu’ndaki ihaleyi iptal etti!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kemer ilçesine bağlı Tekirova turizm bölgesindeki tabiat parkı Kleopatra Koyu, Tabiat Müdafaa ve Ulusal Parklar Genel Müdürlüğü’nce 30 Mayıs 2018 tarihinde yapılan ihaleyle 3 firmanın oluşturduğu iştirake, yıllık 505 bin lira kira bedeliyle 29 yıllığına kiralandı.

“YAPILAŞMAYI ONAYLAMA YETKİSİNİN BULUNMADIĞI BELİRTİLDİ”

Antalya Barosu, Mimarlar Odası Antalya Şubesi ve Tekirova sakinleri, 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planları olmadan 6 Nisan 2018 tarihinde onaylanan ‘Tekirova Tabiat Parkı Gelişme Planı’ ile yapılaşma içeren koydaki ihalenin iptali için Antalya 3’üncü Yönetim Mahkemesi’nde dava açtı.

Dava dilekçesinde, Kleopatra Koyu’nu yapılaşmaya açan 6 Nisan 2018 onay tarihli Tekirova Tabiat Parkı Gelişim Planı’nın, öncelikle yürütmesinin durdurulması, yargılama sonunda da iptal edilmesi talep edildi. Dilekçede, planı hazırlayan Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yapılaşmayı onaylama yetkisinin bulunmadığı belirtildi.

BUNGALOV VİLLALAR PLANLANIYORDU

Bungalov ismi altında 100-300 metrekarelik villalar yapılarak, makul kısmının kullanıma açıldığı ve halka kapatıldığı belirtilen koydaki ihaleyle ilgili nisan ayında yürütmeyi durdurma kararı veren mahkeme, yapılaşmanın bitki örtüsüne, orman yapısına ve biyolojik çeşitliliğe ziyan vereceği istikametindeki uzman raporunun akabinde 2019’un Haziran ayında ihalenin iptaline hükmetti.

İSTİNAF İTİRAZI REDDETMİŞTİ

Antalya 3’üncü Yönetim Mahkemesi’nin kararına istinaf mahkemesi Konya Bölge Yönetim Mahkemesi’ne taşıyan davalılar, iptal kararının kaldırılmasını istendi. Konya Bölge Yönetim Mahkemesi 2’nci İdari Dava Dairesi, kararın iptale yönelik kısmının hukuka ve yordama uygun olduğu, istinaf münasebetinde ileri sürülen argümanların kelam konusu kararın kaldırılmasını sağlayacak nitelikte görülmediği belirtilerek müracaatın reddine hükmetti.

Davalı Tarım ve Orman Bakanlığı ile müdahiller, istinaf mahkemesi kararının bozulması için bu kere Danıştay’a temyiz müracaatında bulundu. Danıştay 6’ncı Dairesi, temyiz isteminin reddine ve Konya Bölge Yönetim Mahkemesi 2’nci İdari Dava Dairesi’nin kararının onanmasına kesin olarak karar verdi.

‘KAZANAN HALK VE ALANDAKİ CANLILAR OLDU’

Mimarlar Odası Antalya Şubesi’nden yapılan açıklamada, Tekirova’daki Kleopatra Koyu’nda kazananın halk ve alanda yaşayan canlılar olduğu belirtildi. Tabiat parkı statüsündeki nadir tabiat kesimi olan Tekirova Kleopatra Koyu’nun rant uğruna yapılaşma kararının yargı tarafından kesin olarak iptal edildiğine dikkat çekilen açıklamada, şöyle denildi:

“Halen yargı süreci devam eden ve davaya bakan mahkeme tarafından yürütmenin durdurulmasına karar verilen, Ulusal Park hudutları içerisinde 1’inci Derece Arkeolojik ve Doğal Sit olan Antalya Phaselis Antik Kentinde yapılaşma kararının iptaline karar verilmesi, halkımız ve alanda yaşayan canlılar ismine beklentimizdir.”

KAYNAK: DHA

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Danıştay, Kleopatra Koyu’ndaki ihaleyi iptal etti!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Son Dakika, Güncel Haberler, Flaş Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin