Boyun fıtığı belirtileri nelerdir? Boyun fıtığına ne âlâ gelir?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Omurganın en hareketli kısmını oluşturan boyun bölgesinden geçen atar damarlar kıymetli beden yapılarını barındırır ve baş için adeta bir dayanak misyonunu üstlenir. Lakin bu hareket kabiliyetinin genişliği birebir vakitte darbelere ve zedelenmelere daha hassas olmasına sebeptir. Bu yüzden, ağrı nedenleri açısından omurga içinde belden sonra ikinci sıradadır.

BOYUN FITIĞI BELİRTİLERİ

Toplumda hayli sık görülen ağrı çeşitlerinden biri olan boyun ağrısının en büyük nedenlerinden biri boyun fıtığıdır. Boyun fıtığı, sıklıkla 5. ve 6 omurlar ortasında, ikinci sıklıkta ise 6. ve 7. omur ortasında görülmektedir. Bunun nedeni ise bu omurların çok hareketli olması ve gerilime çok fazla maruz kalmalarından kaynaklanır. 

-Boyun, sırt, kol ve omuzlarda ağrı

-Kollarda uyuşma ve his kusuru

-Kollarda karıncalanma

-Kollarda güç kaybı

-Reflekslerde azalma

-Kollarda incelme

Müdahale edilmeyip fark edilmemiş ve ilerlemiş durumlarda ise hastanın fıtıktan etkilenen bölgelerinde büsbütün bir his kaybı ve felç gelişimi olabileceği için dikkatli olunmalıdır.

BOYUN FITIĞINA NE UYGUN GELİR?

Öncelikle semptomların şiddetinin ve bu semptomlara kas gücü ve refleks kayıplarının eşlik edip etmediği, MR ve öteki tetkiklerle saptanan bulguların hastanın muayenesiyle uyumlu olup olmadığının incelenmesi gerekir.

Konservatif tedavi prosedürü, birinci seçilmesi gereken tedavi yoludur. Konservatif tedaviye başlanmadan evvel kesinlikle kırık, enfeksiyon, tümör üzere nedenler ayrılmalıdır. Temel olarak boyun fıtıklarında temel sorun hudut üzerinde yüksek basınç oluşması ve buna bağlı olan hududun sıkışmasıdır.

BOYUNLUK KULLANIMI

Akut ağrılı durumlarda 3-4 günlük boyunluk kullanımı konservatif tedavilerin başında gelir. Bilhassa kısa periyodik yolda ya da iş sırasında boyunluk kullanılması epey mühimdir. Boyunluğun uzun müddetli kullanımı kaslarda zayıflama ve boyun hareketlerinin kısıtlanmasına yol açacağı için dikkat edilmelidir.

Boyun fıtığı sebebiyle boyunluk kullanılıyorsa boyunluğun ön tarafı dar, art tarafı ise geniş olan kısımdan oluşmalıdır. Böylelikle boynun ön tarafa yanlışsız eğilmesiyle omurilik üzerindeki baskı azalır ve hasta daha az ağrı hissederek konfor alanını oluşturur.

FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON TEDAVİSİ

Fizik tedavi bilhassa akut boyun ağrılı hastalarda ağrının denetimi emeliyle tercih edilebilir. Bunlar ortasında TENS, Lazer, Ultrason, sıcak ve soğuk uygulamalar vardır.

Yüzeysel ısı modaliteleri birçok servikal hastalıkta kasları gevşetebilir ve ağrıyı azaltabilir. Başka taraftan akut servikal radikülopatide derin ısıdan kaçınılmalıdır, zira bunlar hudut etrafındaki inflamasyonu daha da artırarak ağrının şiddetlenmesine ve hudut hasarına yol açabilir.

BOYUN FITIĞI EGZERSİZLERİ

Tüm kas iskelet hastalıklarında olduğu üzere boyun fıtığında da en değerli tedavi hareket ve egzersizlerdir. Her seansta her bir hareket 8-10 sn sürecek ve 5-10 kere tekrarlanacak halde günde 2-3 seans yapılır. Germe idmanları 6-10 sn sürmeli ve günde 1-4 defa tekrarlanmalıdır.

Tüm bu tedavilerden hastanın durumuna nazaran yararlanılarak hastanın tekrar hayat kalitesine kavuşması amaçlanır. Cerrahi süreç yapılan boyun fıtığı hastalarıyla yapılmayan hastalar karşılaştırıldığında 2 sene içerisinde ağrı ve ömür kalitesiyle ilgili sonuçlarda maalesef bir fark görülmemektedir.

Bunun yanında tedavi esnasında ve sonrasında hastanın boyun konumunu müdafaası, aykırı hareketlerden kaçınması, boyun formunu destekleyen yastık kullanması ve antrenmanları hayatının bir modülü haline getirmesi gerekmektedir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Boyun fıtığı belirtileri nelerdir? Boyun fıtığına ne âlâ gelir?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Son Dakika, Güncel Haberler, Flaş Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin