Ahmet Davutoğlu yenilgiyi kabullenemedi: 6’lı Masa asla başarısız olmadı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Millet İttifakı’nın paydaşlarından Gelecek Partisi başkanı Ahmet Davutoğlu, seçim sonuçlarıyla ilgili kıymetlendirme yaptı. 6’lı Masa’nın asla başarısız olmadığını söyleyen Davutoğlu, “Bu misyon yeni koşullara ahenk sağlayacak biçimde yine değerlendirilmeli, bu eforlarla oluşan toplumsal taban ise kesinlikle korunmalıdır. Özgürlükçü muhafazakarlığın, özgürlükçü milliyetçiliğin ve özgürlükçü laikliğin ortak bir tabanda ve gelecek vizyonunda buluşması son derece değerlidir” dedi.

Cumhurbaşkanlığı seçimleri geride kaldı. İkinci tıpta sonuçlanan seçimleri Cumhurbaşkanı Erdoğan, Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’na karşı kazandı.

“YENİ BİR UFKA YELKEN AÇMA UMUDUNU SÜRDÜREBİLİRİZ”

Sonuçların belirli olmasının akabinde Millet İttifakı paydaşlarından Gelecek Partisi Genel Lideri Ahmet Davutoğlu değerlendirmelerde bulundu. “Toplumsal barış projesi” olarak isimlendirdiği 6’lı Masa’nın asla başarısız olmadığını belirten Davutoğlu şunları söyledi: “Her şeyden evvel dünyada örneği az görülen bir iştirak oranı ile sandığa giden halkımızın demokratik olgunluğu geleceğimizin en büyük teminatıdır. Bu siyasi iştirak şuuru epey her krize tahlil bulabilir, her çürümüş siyasete alternatif üretebilir, her karanlık tünelden yeni bir ufka yelken açma umudunu sürdürebiliriz. Bu şuur münasebetiyle sandığa giden her bir vatandaşımıza, sandık başında demokrasinin namusu olan oylara sahip çıkmak için efor gösteren her bir görevlimize ve müşahidimize teşekkür ediyorum.

“MİLLETİMİZİN İRADESİ BAŞIMIZIN TACIDIR”

Milletimizin tecelli eden iradesi başımızın tacıdır. Seçim sonuçlarına nazaran tekrar Cumhurbaşkanı seçilen Sayın Tayyip Erdoğan’ı tebrik ediyorum. Son derece eşitsiz koşullarda demokrasi uğraşı veren sayın Kılıçdaroğlu’na ve birlikte uğraş ettiğimiz Millet ittifakı başkanlarına ve belediye liderlerine teşekkürü bir borç biliyorum.

“YALAN PROPAGANDA UMUDA DAYALI KAMPANYAYA GALEBE ÇALDI”

Bugün ülkemizin karşı karşıya olduğu son derece yaygın bir fakirleşmeye yol açan ekonomik kriz, 11 kentimizi ve insan dokusunu tahrip etmiş zelzelenin getirdiği meseleler, kurumsal çözülme, ekonomi-politik sistemin her bir yanına nüfuz etmiş yolsuzluklar, adalet sistemine güvensizlik vb. derin buhran ögeleri bütün can yakıcılığıyla gündemimizde. Bütün bu problemlerin müsebbibi olan iktidar elindeki devlet imkanları ve inhisarına aldığı propaganda araçları ile kampanya mühletince bu meselelerin değil, ulusal ve dini sembollerin kullanıldığı terör ve din özgürlüğü bağlamında bir tehdit algısının gündemi işgal etmesini başardı. Kabul etmek durumundayız ki, en azından bu basamakta sembol istismarına dayalı siyaset alternatif siyaset önermelerine dayalı akli siyasete, kutuplaştırma lisanı nezaket lisanına, montaja dayalı palavra propaganda umuda dayalı kampanyaya galebe çaldı.

“BÜTÜN PROBLEMLER HEPİMİZİN GÜNDEMİNDE”

Ancak artık seçim bitti ve bütün bu can alıcı problemler başta iktidar olmak üzere hepimizin gündeminde. Şahıs ve küme çıkarını değil, ülke çıkarını siyasetin merkezine alan Gelecek Partisi olarak bundan sonra bu meselelerin tahlili tarafındaki eforlarımızı yapan muhalefet anlayışı yerinde sürdürecek, otoriter yolsuzluk sisteminin devamı istikametindeki her uygulamaya karşı da kararlılıkla direneceğiz.

“ERDOĞAN’I ÖN YARGI OLMAKSIZIN DİNLEDİM”

Dün gece Sayın Erdoğan’ın Kısıklı ve Beştepe konuşmalarını hiçbir ön yargı olmaksızın yalnızca tek bir saikle dinledim: Sayın Erdoğan sanki son devrine başlarken artık seçim amacına ulaşmış olmanın özgüveni içinde yeni bir sayfa açarak daima birlikte ülke problemlerini çözmeye yönelme olgunluğu gösterecek mi, yoksa alışageldiği siyasi nezaketten mahrum hakaret ve kutuplaştırma yolu ile var olan meseleleri ve yolsuzlukları hamaset şalı ile örtecek bir lisan mi kullanacaktı?

“SİZE GEREĞİNCE ULAŞAMADIK”

Cumhur İttifakına oy vermiş bedelli vatandaşlarım, verdiğiniz oya hürmetim sonsuzdur. Lakin büyük bir çoğunluğunuzun ülkedeki bütün bu meselelerin müsebbibi olan iktidara bu dayanağı iç huzuru ile vermediğinizi de biliyorum. İktidardaki güç yozlaşmasının ve var olan yakıcı meselelerin siz de farkındaydınız; fakat iktidarın oluşturduğu din ve vicdan özgürlüğü ile ilgili kazanımların korunması ve terörle çaba korkusuna dayalı dehşet iklimi var olan sıkıntıları ertelemenize yol açtı. Ne yazık ki devletin resmi kanalı TRT de dahil olmak üzere tüm irtibat kanallarının bize kapalı olması nedeniyle tüm samimi uğraşlarımıza karşın biz de size gereğince ulaşamadık.

“AK PARTİ SEÇİMİ ENDİŞE SİYASETİ İLE KAZANDI”

Ancak siz de şunu görün lütfen. AK Parti bu seçimi olumlu icraatları ile değil ürettiği endişe ve dürtü siyaseti ile kazandı. Artık seçim geçti; istek ettiğiniz üzere bu kaygıları engelleyeceğini düşündüğünüz iktidar İslam ahlakına, devlet kültürümüze ve Anadolu irfanına açıkça muhalif yolsuzluk nizamının daha da derinleşmesi kıymetine da olsa sürecek. Ortada bir vehim halinde üretilen muhalefet kazanırsa “diyanet işleri başkanlığı kapatılacak”, “Ayasofya tekrar müze yapılacak”, “başörtüsü yasaklanacak”, “savunma sanayi durdurulacak”, “LGBT’ye özgürlükler tanınacak” vb. palavralara dayalı vehimler artık geçersiz olduğuna nazaran iktidardan verdiğiniz oyun hesabını sormaktan çekinmeyin. Bunu bizim için değil çocuklarınız ve torunlarınız için yapın. Bizim ne yapacağımızı merak ediyorsanız onu da söyleyeyim. Hakkımda uydurulan iftiralara inanmış kardeşlerim de dahil herkesle yüzleşmeye ve halleşmeye hazırım.

“SANDALIM DAHİ YOK Kİ YAKAYIM”

Evet, gençliğimden beri savunduğum bedellerle buradayım. “Eski Başbakan”, “Gelecek Partisi Genel Başkanı”, “Ahmet Hoca”, “Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu” olarak değil “Mehmet oğlu Ahmet” olarak huzurunuzdayım. Gerimde ne iktidar, ne medya, ne sermaye gücü var; dış odakların da iç odakların da maksadında oldum, hala amacındayım. Bırakın gemiyi, sandalım dahi yok ki yakayım. Neye mi güveniyorum? Mutlak adaletine inandığım Rabbime ve en son kertede hiçbir vakit şaşmayacağına inandığım milletimin vicdanına.

“15 TEMMUZ’DA NEREDEYSEM HALA ORADAYIM”

12 Eylül’ün sert rüzgarlarında, 28 Şubat’ın kuru ayazında, 15 Temmuz’un yakıcı gecesinde neredeysem hala oradayım. Başını omuzuma koyup ağlayan Arakanlı kardeşimle, bütün varlığıyla yalnızca bana değil bir umuda sarılan Doğu Türkistanlı yaşlı büyüğümle, Gazze’de bombalar altında şifa hastanesinde şehit kızının başında teselli arayan Filistinli kardeşimle kucaklaştığımda hangi hal ile hallenmişsem yeniden tıpkı hal üzereyim. 28 Şubat kurallarında dahi hiç orta vermediğim ilim kürsüsünde, İslam dünyasına yeni bir kuşak yetiştirme emeliyle Malezya’da 85 milletten gençlere verdiğim derslerde, Mavi Marmara katliamı sonrası BM Güvenlik Kurulu’nda, terörle uğraşta Van Havaalanı’nda şehitlerimizi uğurlarken, Arakan’da bir selam ile ayağa kalkan mazlumlara hitap ederken kelamım hangi nefesten çıkmışsa tekrar birebir nefese sahibim.

“BENİ DEĞİL BİZİ ÖNCELEMİŞTİK”

Ne insani kimlik, tarih ve vakit şuuruyla donandığım kıymetlerden taviz verdim, ne küçük çıkarlar için güç yozlaşmasının girdabına kapıldım. Beşerim, kusur yaptım tahminen lakin yanlışımı inancımla ve vatanperverlik hamaseti ile örtmeye çalışmadım. Başbakanken devleti kurumsal çürümeden, ülkeyi terör örgütlerinden, AK Parti’yi yolsuzluklardan temizlemek için nasıl efor sarf ettiğime Rabbim de sizler de şahitsiniz. Sorunumun bir şahsi ikbal sorunu olmadığını gösterebilmek için herkesin peşinde koştuğu başbakanlık makamı dahil bütün makamları ülkem ve parti ziyan görmesin diye terk ettim. Ülke yasaklar, yolsuzluklar ve yoksulluktan oluşan şeytan üçgeninin girdabına girdiğinde ise güçlü bir alternatif oluşturmak için nasıl uğraş ettiğime de bu süreçlerin içinde olanlar şahittir. Bütün bu uğraşlarım karşılıksız kaldığında her türlü sıkıntıyı göze alan dava arkadaşlarımla yola çıktığımda bunu beyhude efor olarak görenler olmuştu. Halbuki biz gücü değil ahlakı, zaferi değil seferi, çıkarı değil sıkıntıyı, beni değil bizi öncelemiştik.

“DİMDİK AYAKTAYIZ”

Bütün benliğimle, çıkarlarıyla değil prensipleriyle siyaset yapan, “olduğu üzere görünen, göründüğü üzere olan” Gelecek Partisinin fedakar ve samimi takımlarıyla bugün de buradayız. Dürtüleriyle değil yüreğiyle yaşayan insanlara has bir vakarla dimdik ayaktayız. Sizin oylarınızın hukukunu da aramak üzere siyaset yapmaya devam edeceğiz. Sizden tek talebimiz kısa periyotlu güç siyasetinin sürmesi ismine kulaklarınızı bize, gözlerinizi gerçeklere kapatmayın. Her Müslümanın bildiği hadis mucibince “haksızlık karşısında susan dilsiz şeytan olmayalım ve gerektiğinde Hz. Ömer’den hesap soran sahibinin ahlakı ile ahlaklanalım. Kendimize örnek olarak her çeşit yolsuzluğa meşruiyet kılıfı bulan din adamlarını değil, haksızlık kelam konusu olduğunda kimliğe değil fiile bakan ve hem Emevi hem Abbasi hapishanelerinde zahmet çeken ve bir rivayete nazaran son nefesini adalet arayışı için zindanda veren İmam-ı Azam Ebu Hanifeyi örnek alalım. Onu yalnızca ibadet ederken değil toplumsal ahlak için de rehber edinelim.

“ASLA ÜMİTSİZLİĞE KAPILMAYIN”

Millet İttifakı’na takviye vermiş olan pahalı vatandaşlarıma da sesleniyorum. Asla ümitsizliğe de muhtemel tahriklere de kapılmayınız. Seçim sonuçları bir iktidar değişimine yol açmamışsa da toplumun yarısı statükoya karşı değişim talebini açık bir biçimde ortaya koymuştur. Sayın Erdoğan’ın dün geceki üslubu sizi yanıltmasın. Cumhur İttifakına takviye verenlerin iktidarın uygulamalarını ve otoriter yolsuzluk tertibine dayalı statükoyu benimsediği niyetine kapılmayınız. Onların bu tercihi, oluşturulan dehşet ikliminin yapıtıdır. Onlarla köprüleri atmayalım, yeni köprüler kuralım. Kutuplaşma tuzağını biz bozalım.

“DOSTLUK KÖPRÜLERİNE GEREKSİNİMİMİZ VAR”

Altılı Masa ve sonucunda oluşan Millet İttifakının siyasi tarihimiz içindeki ehemmiyetine birinci günkü üzere inanıyorum. Biz yalnızca altı başkan olarak bir ortaya gelmedik; birbirini tanıma talihi olmayan kitleleri de ortak bir demokratik toplum maksadında buluşturduk. Tekrar söylüyorum: bu efor 200 yıllık çağdaşlaşma, 150 yıllık Meclis, 100 yıllık Cumhuriyet, 75 yıllık demokrasi tarihimizin bütün ana damarlarını bir ortaya getiren bir toplumsal barış projesidir. Bu toplumsal barış projesine takviye veren bütün önderlere ve kuvvetli seçim çabasında omuz omuza uğraş veren parti teşkilatlarımıza teşekkür ediyorum. Bu süreçte yeni dostluk köprüleri kuruldu, yeni bir iklim oluştu. Ülkemizin bu dostluk köprülerine ve bu toplumsal barış iklimine gereksinimi var.

“TOPLUMSAL BARIŞ PROJESİ ASLA BAŞARISIZ OLMADI”

Özetle, bu toplumsal barış projesi asla başarısız olmamıştır. Bu misyon yeni kurallara ahenk sağlayacak biçimde yine değerlendirilmeli, bu uğraşlarla oluşan toplumsal taban ise kesinlikle korunmalıdır. Ülkenin muhafazakar, milliyetçi ve laik akımların gitgide radikalleşen otoriter formlarına karşı özgürlükçü muhafazakarlığın, özgürlükçü milliyetçiliğin ve özgürlükçü laikliğin ortak bir yerde ve gelecek vizyonunda buluşması son derece kıymetlidir. Bu misyonun gerektirdiği formda Erdoğan liderliğinde oluşan Cumhur ittifakı ve seçim yaklaşırken ortalarına katılan yeni bileşenleri de dahil olmak üzere sergilenen otoriter yaklaşımların hep karşısında olacağız.

“EN BÜYÜK TEHLİKE İKİYE YARILMIŞ TOPLUM İMAJININ KALICI HALE GELMESİ”

Bir bütün olarak toplumumuzun bütün kesitlerine de seslenmek istiyorum. Önümüzde bizi bekleyen en büyük tehlike dün seçim sonucunun ortaya çıkardığı ortadan ikiye yarılmış toplum imgesinin kemikleşerek kalıcı hale gelmesi ve bu parçalanmanın yetmişli ve doksanlı yıllarda olduğu üzere otoriter dikta heveslilerince istismar edilmesidir. Sayın Erdoğan’ın dünkü konuşması bu korkuyu azaltmadığı üzere artırmıştır. Aslında birbirine karşı imiş üzere görünen yahut iktidar tarafından bu türlü gösterilen bu yüzde ellilik topluluklar birebir ülkü ve hasretin peşindedirler: bağımsız ve güçlü bir ülke, özgür ve demokratik bir toplum, insan onuruna yakışır bir hayat standardı.

“ŞİARIMIZ KUCAKLAŞMA OLMALI”

Demokrasi tarihimizde hiçbir siyasala nasip olmamış bir deneyimimi paylaşarak bu kanaatimi pekiştirmek istiyorum. 2015 yılındaki iki seçimde AK Parti Genel Lideri ve Başbakan olarak büyük çoğunluğu muhtemelen bu seçimlerde Cumhur İttifakına oy vermiş AK Partililere hitap ettiğim İstanbul (Maltepe), İzmir (Konak), Samsun (Cumhuriyet) ve Bursa (Gökdere) meydanlarında bu sefer Gelecek Partisi Genel Lideri olarak AK Partiye muhalif Millet İttifakı seçmenlerine hitap ettim. Benim için hem son derece duygusal hem de sınama niteliği taşıyan deneyimlerdi. İki farklı kutbu temsil ettiği düşünülen iki kitle ile de coşku yüklü duygusal irtibat bağı kurduğumda şunu fark ettim: Yüreğinizle konuştuğunuzda milletimizin farklı bölümlerinin hislerini buluşturabilirsiniz. Kitleler farklı idi lakin ben çabucak hemen tıpkı ulusal hisleri ve birebir demokratik vurguları öne çıkarmıştım ve tıpkı coşkuyla karşılanmıştım. Bugün de kendime ve partime biçtiğim en değerli misyon iktidar sahiplerinin otoriter yolsuzluk sistemini korumak için kutuplaştırma taktiği ile birbirine hasım hatta düşman kılmaya çalıştığı bu kitleleri ortak bir gelecek vizyonunda buluşturmaktır. Bu sıkıntı koşullarda şiarımız kutuplaşma değil kucaklaşma olmalıdır.

“MİLLETİMİZİN GÜR SESİ OLDUNUZ”

Son olarak bütün bu şiddetli süreçlerde kendilerine hiçbir çıkar ve makam vadetmememe karşın beni hiç yalnız bırakmayan vefakar Gelecek Partisi takımlarına seslenmek istiyorum. Sizler yeni parti kurma ortamı açısından herkesin dehşet ikliminde sustuğu Cumhuriyet tarihinin en güç periyotlarından birinde içtenlikle ve hamasetle davetimize kulak verdiniz, mahallelerinizdeki konfor alanlarından çıktınız ve ayağa kalktınız. Fiili taarruzlara, tüzel davalara, baskılara, dışlamalara direnerek yalnızca bir parti kurmadınız, ülkenin siyasi iklimini değiştirdiniz. Ekonomik zorluklara karşın kimseye boyun eğmeden özgürlükçü demokrasi çabasında milletimizin gür sesi oldunuz. Millet İttifakı içinde kaynaştırıcı bir misyon, seçim sathı mahallinde enerjik bir güç kaynağı oldunuz. Teşkilatlarımız olarak adayımızın olmadığı vilayetlerde dahi büyük bir çabayla gece gündüz çalıştınız.

“YENİ BİR BAŞLANGIÇ GÜNÜ”

Bugün yeni bir başlangıç günüdür. Her zamankinden daha büyük bir azim ve kararlılıkla çınar yaprağının beş kolunu oluşturan adalet, demokrasi, refah, eşitlik ve siyasi ahlak uğraşımıza devam edeceğiz. Önümüzdeki günlerde her seviyede yapacağımız istişarelerle başta lokal seçimler olmak üzere yeni siyasi konjonktürdeki yol haritamızı belirleyeceğiz. TBMM’ndeki on yürekli yürek arkadaşımızla insanlarımızın hakkını ve hukukunu koruyacak, daha büyük birlikteliklerin önünü açacağız. Bu vesile ile Aziz İstanbul’umuzun Fethi’nin 570. yılı kutlar, çağ kapatıp, çağ açarak Hz. Muhammed’in övgüsüne mazhar olan Fatih Sultan Mehmet Han’ı ve fetih şehitlerimizi rahmetle anarım. Allaha emanet olunuz.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ahmet Davutoğlu yenilgiyi kabullenemedi: 6’lı Masa asla başarısız olmadı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Son Dakika, Güncel Haberler, Flaş Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin